Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka z o.o. likwiduje się - może być zamknięta definitywnie w każdej chwili, bo daleko „są” z procesem likwidacji. Jest niewielką nadwyżka w VAT, która przechodziła z okresu na okres. Ponieważ nie mają sprzedaży to okres zwrotu - gdyby wystąpili - byłby 180 dni. Nie wiem jednak czy wcześniej nie zostanie zamknięta ... A gdyby wyrejestrowali się z VAT, to co się z tą kwotą wykazaną w deklaracji stanie? Przepadnie na rzecz kasy państwowej? Jakie są sposoby na szybki zwrot VAT w tym przypadku?

ODPOWIEDŹ  

Likwidując działalność gospodarczą podatnik VAT ma prawo do zwrotu nadwyżki kwoty podatku naliczonego, wykazanego w ostatniej deklaracji VAT. Jednakże spółka z o.o. musi otrzymać zwrot przed wykreśleniem z rejestru. Po wykreśleniu z rejestru osoba prawna traci swój byt prawny, nieistniejący podmiot, nie mający osobowości prawnej ani zdolności prawnej nie może otrzymać zwrotu VAT. Przepisy nie upoważniają także do zwrotu nadwyżki byłym udziałowcom.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. 
Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Oczywiście nie ma przeszkód prawnych, aby przed otwarciem lub w trakcie likwidacji spółki kapitałowej ubiegać się o zwrot nadwyżki VAT.
Należy jednak pamiętać, że Spółka po wykreśleniu z rejestru KRS traci osobowość prawną i tym samym nie może być podmiotem postępowania w zakresie żądania zwrotu. 
Podatnik uprawniony jest, według własnego uznania, do zadeklarowania nadwyżki jako tzw. kwoty do przeniesienia na następny okres, wystąpienia o jej zwrot lub wykazania części kwoty nadwyżki do przeniesienia na następny okres, a części do zwrotu. Jednocześnie, zgodnie z zasadą podstawową, termin zwrotu różnicy podatku VAT wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na jego rachunek bankowy. 
W sytuacji, gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych, przysługuje mu zwrot nadwyżki podatku nal...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.