Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI

21 sierpnia 2015

Bezpłatny miesięcznik a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1153

Instytucja Kultury ma prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego proporcjonalnie przypadającego na czynności opodatkowane i nieopodatkowane związane z wydawaniem czasopisma.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2015 roku nr IBPP3/4512-479/15/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Samorządowa Instytucja Kultury, czynny podatnik podatku VAT, która prowadzi działalność statutową oraz działalność gospodarczą pozwalającą pozyskiwać środki przeznaczone na wykonywanie działań statutowych. W ramach swojej działalności redaguje i wydaje bezpłatny miesięcznik dla mieszkańców Gminy.

W gazecie zamieszczane są ogłoszenia płatne opodatkowane podatkiem VAT ze stawką 23%, a ilość odpłatnych ogłoszeń zajmuje od 3 do 5 stron powierzchni czasopisma. W związku z wykonywaniem wymienionych świadczeń Instytucja wystawia faktury VAT. Sprzedaż usług reklamowych i przyjmowanie odpłatnych ogłoszeń jest możliwa dzięki bardzo szerokiemu gronu odbiorców jednego numeru czasopisma, co dla reklamodawców jest czynnikiem bardzo istotnym.

W czasie wydawania gazety ponoszone są koszty m.in. wydruk gazety, zakup artykułu do danego numeru. Instytucja nie ma możliwości przyporządkowania ponoszonych kosztów odrębnie do czynności opodatkowanych oraz niepodlegających opodatkowaniu, a co za tym idzie nie ma obiektywnej możliwości odrębnego przypisania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT lub niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT. Wszystkie faktury dokumentujące ponoszone wydatki w związku z wydaniem kolejnego numeru gazety są wystawiane na Instytucję.

W związku z powyższym Instytucja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy od wydatków poniesionych na wydanie miesięcznika przysługuje jej prawo do częściowego odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach dokumentujących zakupy związane z jego organizacją.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż obowiązkiem Instytucji w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Instytucja ma zatem obowiązek odrębnego określenia, z jakim rodzajem działalności będzie związany podatek wynikający z otrzymanych faktur zakupu, czyli dokonania tzw. alokacji podatku do czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej oraz działalnością niemającą charakteru gospodarczego.

Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że Instytucja jest zobowiązana do przyjęcia przy odliczeniu podatku VAT naliczonego obiektywnego kryterium zapewniającego, że obliczenie proporcji pomiędzy działalnością gospodarczą a działalnością niemającą charakteru gospodarczego będzie obiektywnie odzwierciedlało część wydatków faktycznie przypadającą odpowiednio na każdy z tych rodzajów działalności. Zatem możliwe jest zastosowanie jakiegokolwiek sposobu rozdziału dokonanych zakupów towarów i usług pod warunkiem jednak, że gwarantuje on najdokładniejsze ustalenie kwoty podatku naliczonego do odliczenia.

Biorąc Zatem pod uwagę obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz orzecznictwo TSUE związane z prawem do odliczenia podatku naliczonego organ podatkowy uznał, że Instytucji przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wyłącznie w części, w jakiej zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podatek naliczony w części, w jakiej jest wykorzystywany do celów innych niż działalność gospodarcza tj. czynności niepodlegających ustawie o VAT, w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega odliczeniu.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.