Pracownicy naszej spółki czasem odbywają podróże służbowe pociągiem. Czy mamy prawo do odliczenia VAT wykazanego na biletach kolejowych?
ODPOWIEDŹ
Tak, mają Państwo prawo do odliczenia podatku w sytuacji, gdy bilet uprawnia do przebycia trasy nie mniejszej niż 50 kilometrów oraz zawiera wymagane przepisami dane, a zakup jest związany z czynnościami opodatkowanymi VAT.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem w każdym przypadku, kiedy prowadzący działalność gospodarczą rozważa możliwość odliczenia VAT naliczonego, w pierwszej kolejności musi zastanowić się, czy dokonywane zakupy służą czynnościom opodatkowanych VAT. Zakładam, że w Państwa przypadku tak właśnie jest.
Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 1 lit.a cytowanej ustawy kwotę podatku należnego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Nabywając bilet kolejowy kupujecie Państwo niewątpliwie usługę transportową. Zgodnie natomiast z treścią §17 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, za fakturę uznaje się również bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane:
a) nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
b) numer i datę wystawienia biletu,
c) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
d) kwotę należności wraz z podatkiem,
e) kwotę podatku.
Jeżeli zatem posiadacie Państwo bilet jednorazowy zawierający powyższe dane i uprawniający do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 kilometrów, macie Państwo prawo do traktowania go jak faktury, a zatem również do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na tym bilecie, w rozliczeniu za okres, w którym otrzymaliście bilet lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
W tym momencie należy zwrócić uwagę na to, że istnieje negatywna interpretacja organów podatkowych dotycząca prawa do odliczenia podatku w przypadku nabycia biletów przez internet, w sytuacji kiedy bilet jest drukowany przez nabywcę. Jest to interpretacja indywidualna numer 1401/HTI/4407/14-91/05/EN z 23 sierpnia 2006 roku, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyraził stanowisko, że „przedmiotowe bilety nie będą uznane za fakturę o której mowa w art. 106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie będą wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób kolejami normalnotorowymi, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług”. W interpretacji tej organ podatkowy stanął na stanowisku, że wydanie biletów, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów, oznacza przeniesienie fizycznego władztwa nad dokumentem (biletem), co w przypadku przekazywania biletów za pośrednictwem Internetu nie będzie miało miejsca.
Ewa Konarska