Stowarzyszenie organizując festiwal muzyki klasycznej, który nie jest związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na festiwal.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2018 roku nr 0112-KDIL2-2.4012.290.2018.1.LS
Sytuacja Podatnika
Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Nie wykonuje również żadnych opodatkowanych czynności, nie składa deklaracji VAT i nie rozlicza tego podatku. Wnioskodawca jest organizatorem imprezy kulturalnej w postaci festiwalu muzyki klasycznej. Zaplanowane wydarzenie jest otwartym cyklem koncertów muzyki klasycznej, która odbywa się cyklicznie, co roku. Organizacja Festiwalu pociąga za sobą wiele przygotowań i kosztów. W ramach organizacji festiwalu członkowie Stowarzyszenia wiele prac wykonują bezpłatnie. Stowarzyszenie na organizację imprezy będzie ponosiło wydatki, do których otrzyma faktury VAT zawierające w cenie podatek od towarów i usług naliczony. Przeprowadzana operacja nie będzie powodowała powstania żadnych obowiązków podatkowych na gruncie VAT. Nie są z nią bowiem związane żadne odpłatności, nie ma wynagrodzenia, sprzedaży biletów itp. Festiwal jest dobrem udostępnianym nieodpłatnie. Na część kosztów Stowarzyszenie może otrzymać dofinansowanie do części kosztów w ramach działania „(...)” Stowarzyszenie w staraniach o dofinansowanie ewentualny podatek VAT naliczony zawarty w zakupionych towarach i usługach uwzględnia jako koszty kwalifikowane i uznaje, że nie przysługuje mu prawo do odliczenia i odzyskania tego podatku.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy istnieje możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT w całości lub w części zarówno w trakcie realizowania imprezy, jak i po jej zakończeniu.
Stanowisko Dyrektora
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Dodatkowo, na mocy art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7. W świetle powyższej regulacji, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
W przedmiotowej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabyte towary i usługi nie mają związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych tym podatkiem, bowiem festiwal ma charakter nieodpłatny. Zatem Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków (towarów i/lub usług) poniesionych z tytułu realizacji ww. festiwalu.
Podsumowując, Wnioskodawca w odniesieniu do organizacji festiwalu muzyki klasycznej nie będzie miał możliwości odzyskania podatku naliczonego (ani w całości ani w części) zarówno w trakcie realizowania imprezy jak i po jej zakończeniu.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.