Czy można zrezygnować ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 43 ustawy o VAT? Czy jedynie rolnik ryczałtowy ma możliwość rezygnacji - czy to jest jeden jedyny wyjątek?
Odpowiedź
Nie można zrezygnować ze zwolnienia od VAT, które zostało ustalone dla określonych czynności w art.43 ustawy o VAT (jedynym wyjątkiem jest rolnik ryczałtowy).
Uzasadnienie
Zwolnienie z podatku VAT, które przedsiębiorca uzyskuje na podstawie rodzaju czynności, którą wykonuje, określa się jako zwolnienie z VAT przedmiotowe. Przedmiotowe zwolnienie z VAT zależy od przedmiotu prowadzonej działalności. Towary i usługi, które nie wymagają opodatkowania VAT, zostały wymienione
w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług i w art. 82 ust. 3 tej ustawy, który odnosi się do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.12.2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
Ustawodawca na mocy art. 43 zwalnia od podatku czynności wymienione w pkt 1-41 tego przepisu. Jedynie rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3 – na mocy art.43 ust. 3 – może zrezygnować z tego zwolnienia (pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2).
Zwolnienie przedmiotowe nie jest ograniczone czasowo ani kwotowo. Z tego zwolnienia nie można zrezygnować (jedynym wyjątkiem jest rolnik ryczałtowy).
EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(20) w poz. 10 wykazuje się dostawę towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku.
Podstawa prawna: art. 43 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.