Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

28 lutego 2013

Czy podanie daty sprzedaży stanowi o wadliwości faktury

0 853

Otrzymujemy od dostawców faktury z podaną datą sprzedaży a nie datą wykonania usługi/dostawy towarów. Czy są to wadliwe faktury? Czy można takie faktury księgować w koszty, czy należy żądać korekt?

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji, w sytuacji, gdy podana na fakturze data sprzedaży jest tożsama z datą wykonania usługi lub dostawy towarów, samo użycie określenia „data sprzedaży” nie powoduje wadliwości faktury. Jednakże, w celu uniknięcia ewentualnego sporu z organami podatkowymi, można rozważyć skorygowanie tego określenia, poprzez wystawienie not korygujących, lub poproszenie dostawców o wystawienie faktur korygujących.

UZASADNIENIE

W wyniku konieczności implementowania zmian wprowadzonych dyrektywą Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 roku zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2012 roku zmieniające rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (tzw. rozporządzenie fakturowe). Rozporządzenie zmieniające weszło w życie 1 stycznia 2013 roku i modyfikuje między innymi listę elementów, które powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura. Zgodnie z §5 ust.1 pkt 6 znowelizowanego rozporządzenia fakturowego jednym z obowiązkowych elementów faktury jest data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży.

W tym momencie nasuwa się pytanie, czy w opisanym przypadku data dokonania dostawy lub wykonania usługi nie jest tożsama z wyszczególnioną na fakturze datą sprzedaży. Jeżeli tak jest to samo użycie określenia „data sprzedaży” na fakturze nie stanowi o jej wadliwości. Zdaniem redakcji nawet jeżeli użycie tego określenia uznamy za błąd, to jest to błąd mniejszej wagi, który nie może pozbawiać prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, gdyż błędy te nie zostały wymienione w przepisach stanowiących o zakazie odliczeń kwoty podatku naliczonego (w szczególności w art. 88 ustawy o VAT).

Należy również zauważyć, iż żadne przepisy w zakresie podatku dochodowego nie regulują, iż użycie na fakturze określenia „data sprzedaży” może skutkować nieuznaniem kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym, jeżeli faktury potwierdzają zdarzenia stanowiące koszt uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.