Otrzymujemy od dostawców faktury z podaną datą sprzedaży a nie datą wykonania usługi/dostawy towarów. Czy są to wadliwe faktury? Czy można takie faktury księgować w koszty, czy należy żądać korekt?
ODPOWIEDŹ
Zdaniem Redakcji, w sytuacji, gdy podana na fakturze data sprzedaży jest tożsama z datą wykonania usługi lub dostawy towarów, samo użycie określenia „data sprzedaży” nie powoduje wadliwości faktury. Jednakże, w celu uniknięcia ewentualnego sporu z organami podatkowymi, można rozważyć skorygowanie tego określenia, poprzez wystawienie not korygujących, lub poproszenie dostawców o wystawienie faktur korygujących.
UZASADNIENIE
W wyniku konieczności implementowania zmian wprowadzonych dyrektywą Rady 2010/45/UE z dnia 13 lipca 2010 roku zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 11 grudnia 2012 roku zmieniające rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (tzw. rozporządzenie fakturowe). Rozporządzenie zmieniające weszło w życie 1 stycznia 2013 roku i modyfikuje między innymi listę elementów, które powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura. Zgodnie z §5 ust.1 pkt 6 znowelizowanego rozporządzenia fakturowego jednym z obowiązkowych elementów faktury jest data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży.
W tym momencie nasuwa się pytanie, czy w opisanym przypadku data dokonania dostawy lub wykonania usługi nie jest tożsama z wyszczególnioną na fakturze datą sprzedaży. Jeżeli tak jest to samo użycie określenia „data sprzedaży” na fakturze nie stanowi o jej wadliwości. Zdaniem redakcji nawet jeżeli użycie tego określenia uznamy za błąd, to jest to błąd mniejszej wagi, który nie może pozbawiać prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, gdyż błędy te nie zostały wymienione w przepisach stanowiących o zakazie odliczeń kwoty podatku naliczonego (w szczególności w art. 88 ustawy o VAT).
Należy również zauważyć, iż żadne przepisy w zakresie podatku dochodowego nie regulują, iż użycie na fakturze określenia „data sprzedaży” może skutkować nieuznaniem kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym, jeżeli faktury potwierdzają zdarzenia stanowiące koszt uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zdarzenia te nie zostały wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów.
Jednakże dla bezpieczeństwa i wypełnienia wymogów wynikających wprost z rozporządzenia fakturowego warto zastanowić się nad korektą użytego przez sprzedawców określenia. W przypadku gdy chcecie Państwo poprawić użyte przez sprzedawców określenie, lub jeżeli podana na fakturze data sprzedaży nie jest tożsama z datą dokonania dostawy lub wykonania usługi, możecie dokonać korekty na dwa sposoby: poprosić dostawców o wystawienie faktur korygujących lub poprzez wystawienie samemu not korygujących.
Zgodnie bowiem z §14 ust.1 rozporządzenia fakturowego fakturę korygującą wystawia się również, gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
O sposobie wystawiania not korygujących stanowi natomiast §15 rozporządzenia fakturowego. Na podstawie wskazanego przepisu nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w §5 ust.1 pkt 8-15 może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Jak wynika z przepisu nota korygująca może być wystawiona w każdym przypadku, z wyłączeniem błędów dotyczących miary, ilości sprzedanych towarów, ceny jednostkowej, kwoty udzielonych rabatów, stawki podatku, sum wartości sprzedaży netto, kwot podatku, kwoty należności ogółem.
Nota korygująca winna zwierać następujące elementy:
• numer kolejny i datę jej wystawienia;
• imiona i nazwiska albo nazwy podatnika i nabywcy towarów i usług oraz ich adresy i numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, jak również numer za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej pod którym otrzymał on towary lub usługi
• dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w §5 ust.1 pkt 1 i 6;
• wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej. Nota korygująca winna również zawierać wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”. Jednocześnie zgodnie z §15 ust.2 cytowanego rozporządzenia nota wymaga akceptacji wystawcy faktury.
Dagmara Kamieńska