Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dokumentowanie usługi wymiany opon w warsztacie samochodowym

Artykuły | 24 lutego 2021 | NR 111
0 1115

Nasz serwis samochodowy dokonuje naprawy auta będącego własnością podatnika zarejestrowanego w UE i zawsze wystawialiśmy faktury „np” z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Od nowego roku (szef chce), żeby na fakturze były widoczne również wymienione części, np. poz. 1 “opony”, poz. 2 “wymiana opon”. Czy to oznacza, że mam robić na opony 0% i WDT potrzebuje jakiego “dowodu”, że wyjechały poza granice (jaki to powinien być dokument)? A może mimo, że będzie jak w przykładzie powyżej całość robię na “np” z adnotacją “odwrotne obciążenie”?

ODPOWIEDŹ

Na fakturze nie należy wyszczególniać osobnych pozycji jako usługa i towar, gdyż wymiana opon w samochodzie podatnika od wartości dodanej jest usługą kompleksową, która nie podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. 
Dostawa towarów definiowana jest jako przeniesienie prawa do rozporządzania danymi przedmiotami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wyjaśniając pojęcie świadczeń złożonych oraz sposób ich opodatkowania należy odwołać się przede wszystkim do orzecznictwa unijnego, krajowego i interpretacji organów podatkowych. 
Niestety, ani przepisy krajowe z zakresu podatku VAT, ani regulacje unijne nie zawierają definicji świadczenia kompleksowego.
Jednak w orzecznictwie ugruntowało się stanowisko, że jeżeli dwie lub więcej  czynności dokonanych przez podatnika, jest tak ściśle powiązanych, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów podatku VAT. 
Zat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.