Właściciel gruntu rolnego, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będący czynnym podatnikiem VAT, zamierza wydzierżawić ten grunt przedsiębiorcy, który posadowi na nim farmę fotowoltaiczną. Czy właściciel gruntu może z tytułu tej dzierżawy zastosować zwolnienie z podatku VAT?
Odpowiedź
Właściciel gruntu nie może z tytułu dzierżawy wskazanego gruntu zastosować zwolnienia od podatku VAT.
Uzasadnienie
W sytuacji przedstawionej w pytaniu należy przeprowadzić analizę ustawy o VAT oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku VAT oraz warunków stosowania tych zwolnień (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1983 z późn. zm.), dalej jako: „rozporządzenie”.
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Warto jednak zwrócić uwagę, że ustawa o VAT zawiera liczne wyjątki, które uprawniają podatnika do zastosowania stawek preferencyjnych, np. stawki 8%. Dzierżawa gruntów podlega opodatkowaniu według podstawowej 23-proc. stawki podatku.
W wymienionym wcześniej rozporządzeniu zostało wprowadzone zwolnienie od podatku VAT dla dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze. Sformułowanie „przeznaczone na cele rolnicze” nie ma jednak definicji ustawowej zarówno w ustawie o VAT, jak i w rozporządzeniu. Zgodnie ze stanowiskami przedstawianymi przez organy podatkowe i sądy administracyjne w tym wypadku należy oprzeć się na definicji ustawowej pojęcia „działalności rolniczej”, którą według ustawy o VAT rozumie się jako: „produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin in vitro, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych,...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.