Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

2 września 2015

Jak udokumentować zamianę gruntów

0 1099

Spółka z o.o. dokonuje zamiany gruntów z Gminą. Jak to udokumentować?

ODPOWIEDŹ

Obie strony transakcji powinny udokumentować transakcję fakturami.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlegają opodatkowaniu VAT. W myśl art.7 ust.1 przez dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. W myśl art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Oznacza to, że w przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy, występując zarówno w charakterze dostawcy, jak i w charakterze nabywcy. Zgodnie natomiast z przepisem art.604 Kodeksu cywilnego do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zatem w sytuacji zamiany gruntów dochodzi do dwóch operacji przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel: Gmina przenosi na Spółkę prawo do rozporządzania jak właściciel gruntem, który był do tej pory jej własnością, a Spółka przenosi na Gminę prawo własności swojego gruntu. Dochodzi zatem do dwóch dostaw towaru.

Jak wynika z przepisu art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, dostawa towaru podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy jest czynnością odpłatną.

W przypadku umowy zamiany nie dochodzi do płatności w formie pieniężnej, ale należność za przekazywany grunt jest uiszczana w formie rzeczowej - w postaci innego gruntu. Pomimo niepieniężnej formy, dostarczenie towaru w zamian za towar również stanowi odpłatność. Zatem nie ulega wątpliwości, że zamiana gruntów stanowi dla obu stron transakcji odpłatną dostawę towarów, czyli czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Należy również zauważyć, że dla tej transakcji Gmina jest uznawana za podatnika podatku od towarów i usług, gdyż umowa zamiany jest umową cywilnoprawną, a przy wykonywaniu czynności na podstawie takich umów, w myśl art.15 ust.6 ustawy o VAT, organy władzy publicznej i urzędy obsługujące te organy są zawsze uznawane za podatników.

Powyższe stanowisko potwierdzają organa podatkowe w wydawanych interpretacjach, np. Dyrektor I...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.