Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Konsekwencje sprzedaży towaru w kraju nabytego w Niemczech udokumentowanego paragonem

Artykuły | 24 września 2020 | NR 106
0 1147

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, zarejestrowana w CEiDG może handlować towarem zakupionym na paragon w Niemczech? Na paragonie brak jest naszych danych jako kupującego.

Sprawdzałam, że taki paragon nie jest dokumentem księgowym, czyli nie można go zaksięgować do KpiR. Natomiast czy można legalnie na terytorium naszego kraju handlować, czyli wykazywać sprzedaż tego towaru? Paragon jedynie służyłby jako dokument potwierdzający legalność zakupionego towaru.
 

ODPOWIEDŹ 

Tak, Czytelnik może sprzedawać w kraju towary zakupione na paragon w Niemczech. Należy jednak pamiętać, że towar ten nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu. W przypadku podatnika VAT, nabycie towaru udokumentowanego paragonem w Niemczech stanowi WNT, bez możliwości odliczenia podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Wydatek, aby mógł stać się kosztem uzyskania przychodu, musi być prawidłowo (tj. zgodnie z odpowiednimi przepisami) udokumentowany. Sposób dokumentowania wydatków zależy od rodzaju ewidencji księgowej prowadzonej przez podatnika.

Podatnicy prowadzący w swojej działalności gospodarczej podatkowe księgi przychodów i rozchodów, dokumentują koszty zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik dokonuje wszelkiego rodzaju wpisów w KPiR przy użyciu dowodów księgowych oraz dokumentów zbiorczych. Podstawowymi dowodami księgowymi są m.in. faktury, rachunki, dokumenty celne oraz faktury korygujące oraz noty korygujące.

Paragon, to zgodnie z przepisami dowód księgowy dokumentujący zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów biurowych, środków czystości i bhp. Paragonami mogą być również wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów. Należy pamiętać, że powinien on zawierać takie dane jak datę, stempel jednostki wydającej paragon, cenę jednostkową, ilość i wartość za jaką dokonano zakupu, oznaczenie nabywcy dokonującego zakupu ( tego zapisu dokonuje podatnik).

Jeżeli Czytelnik jest podatnikiem VAT i zakupił towary od podatnika podatku od wartości dodanej to zakup ten stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i należy rozliczyć z tego tytułu podatek należny.

Podstawą opodatkowania transakcji WNT udokumentowanej paragonem będzie kwota brutto z paragonu. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W opisanym przypadku Czytelnik otrzymał paragon, zatem należałoby uznać, żę obowiązek podatkowy powstał...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.