Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta podatku naliczonego w przypadku zwrotu opakowań

Artykuły | 26 listopada 2020 | NR 108
0 1130

Podatnik w ramach działalności zakupuje soki, piwo i inne napoje w opakowaniach zwrotnych. Za opakowania otrzymuje osobne faktury które następnie są korygowane w momencie ich zwrotu. Podatnik w momencie otrzymania faktury za opakowania nie odlicza z niej podatku VAT gdyż wie, że po ich zwrocie otrzyma za nie fakturę korygującą. W konsekwencji w momencie otrzymania faktury korygującej nie koryguje faktury pierwotnej gdyż nie odliczał z niej podatku VAT a co za tym idzie nie wykazuje wartości ujemnej w podatku VAT naliczonym. Proszę o informację czy podatnik postępuje prawidłowo czy jednak powinien odliczać podatek VAT a następnie go korygować?

ODPOWIEDŹ 

Jeżeli podatnik nie skorzysta z prawa do odliczenia z faktury za opakowania nie musi księgować faktury korygującej. Należy pamiętać, że odliczenie podatku naliczonego jest prawem, a nie obowiązkiem. Podatnik decyduje, czy chce skorzystać z tego prawa, czy nie.

UZASADNIENIE

Co do zasady, prawo do obniżenia podatku należnego o  podatek naliczony powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w stosunku do towarów lub usług powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (albo w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy lub kwartałów).
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT, pod warunkiem wykorzystania nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. Nabywca towaru może zatem skorzystać z danego prawa, jednak nie jest do tego zobowiązany. Jak wskazuje z art. 92 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28.11.2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, w przypadku kosztów opakowań zwrotnych, państwa członkowskie mogą przyjąć jeden z następujących środków:

  • wyłączyć je z podstawy opodatkowania, podejmując niezbędne środki w celu skorygowania tej podstawy, jeśli opakowania nie zostaną zwrócone,
  • włączyć je do podstawy opodatkowania, podejmując niezbędne środki w celu skorygowania tej podstawy, jeśli opakowania zostaną zwrócone.

Część organów podatkowych uznaje, że w przypadku gdy dostawca sprzedaje towary w opakowaniach zwrotnych, nie pobierając za nie zwrotnej kaucji, wartość wydanych opakowań należy wliczyć do podstawy opodatkowania samego towaru. 
W sytuacji gdy nabywca dokona zwrotu opakowań, sprzedawca zobowiązany będzie wystawić fakturę korygującą i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.