Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , GMINY I POWIATY

28 lutego 2013

Nieodpłatne przekazanie sieci wodociągowej gminie

0 2261

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży działek wraz z domkami jednorodzinnymi. Przedmiotowe działki nie posiadają bezpośredniego dostępu do mediów tj: wody i kanalizacji. Spółka zamierza wybudować sieć w postaci kanalizacji wodociągowej a następnie połączyć wybudowaną sieć z istniejącą gminną. Realizacja wskazanej inwestycji będzie odbywać się na gruncie należącym do gminy. Po wybudowaniu wskazanej sieci Spółka zamierza przekazać ją nieodpłatnie na rzecz gminy zajmującej się zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem ścieków w zamian za zobowiązanie gminy do utrzymania tej sieci oraz doprowadzania wody i odbioru z terenu przyszłego osiedla mieszkaniowego. Czy nieodpłatne przekazanie sieci wodociągowej w związku z realizacją inwestycji będzie podlegało opodatkowaniu VAT? Czy Spółka prawidłowo dokonuje odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług związanych z realizacją inwestycji?

ODPOWIEDŹ

 Na mocy art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja dostawy towarów została unormowana w art.2 pkt 6 ustawy, który stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części a także wszelkie postacie energii. Przez odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT, należy, w myśl art.7 ust.2 ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2013 roku, również rozumieć przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. Zatem, w świetle cytowanego przepisu art.7 ust.2 ustawy, każde nieodpłatne przekazanie towarów rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części, chyba że przekazaniu podlegają drukowane materiały reklamowe i informacyjnych lub prezenty o małej wartości i próbki (wyłączone z opodatkowania na mocy art.7 ust.3 ustawy).

Zasady rozliczania VAT z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług należy rozpatrywać w oparciu o analizę art.8 ustawy o podatku od towarów i usług. W ust.1 wskazanego artykułu postanowiono, iż przez świadczenie usług rozumie się '6Bażde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7. Natomiast z treści art.8 ust.2 pkt 2 ustawy wynika, iż za odpłatne świadczenie usług uznaje się każde nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Reasumując, opodatkowaniu VAT podlega takie nieodpłatne świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorstwo.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przepisy prawa, w analizowanym przypadku niezbędne jest ustalenie czy Spółka nieodpłatnie przekazała towary w postaci sieci wodociągowej czy też Spółka nieodpłatnie przekazała usługi w postaci zrealizowania na rzecz gminy inwestycji dotyczącej sieci wodociągowej.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z zastosowaniem regulacji wynikających z art.49 § 2 Kodeksu cywilnego, z którego wynika, że osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń i jest ich właścicielem może żądać aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenie do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.