Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obowiązek podatkowy z tytułu usługi konserwacji prewencyjnej

Artykuły | 28 września 2021 | NR 118
0 748

Spółka zajmuje się między innymi konserwacją maszyn i urządzeń specjalistycznych. Klienci zamawiają tzw. usługę konserwacji preferencyjnej po zakupie maszyny - płacą za usługę za rok z góry. Usługa ma zapewnić bezawaryjne użytkowanie. Z dniem podpisana umowy konserwacji prewencyjnej klient nabywa prawo do uzyskania specjalnego rabatu w zakresie opłat serwisowych oraz zakupu części zamiennych, a Spółka wystawia fakturę VAT na całość usługi objętej niniejszą umową. Klienci nie wiedzą kiedy skorzystają z usługi - umowa gwarantuje ochronę serwisową z której klient może skorzystać w wybranym przez siebie momencie, a także gwarantuje prawo do skorzystania z określonych rabatów na usługi i części zamienne. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak rozliczamy tę usługę?

Odpowiedź
W tym przypadku podatnik winien rozliczyć usługę z chwilą wykonania usługi, tj. z chwilą podpisania umowy konserwacji prewencyjnej, za którą jest pobierana płatność jednorazowo z góry.

Uzasadnienie
W myśl art. 8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Należy zauważyć, że aby świadczenie usługi podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność.
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę i odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi zostaje wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść. Odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu wtedy, gdy jest dokonywane przez podmiot o statusie podatnika działającego w takim charakterze w odniesieniu do tych czynności. Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza czynnik przedmiotowy : opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług oraz czynnik podmiotowy, czyli czynności muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze.
W analizowanym przypadku z dniem podpisania umowy konserwacyjnej wystawiają Państwo fakturę VAT na całość usługi objętej niniejszą umową. Umowa zatem od dnia jej podpisania gwarantuje klientowi ochronę serwisową z której może skorzystać w wybranym przez siebie momencie, a także gwarantuje prawo do skorzystania z określonych rabatów na usługi i części zamienne.
Przypomnijmy, iż zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19a ust.1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 1b,5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20, art. 21 ust. 1 i art. 138f. Ustawodawca wprowadził unormowanie w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do „usługi, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.