Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

12 września 2022

Odliczenie VAT od samochodów przy sprzedaży mieszanej

0 833

Prowadzę działalność gospodarczą częściowo zwolnioną z VAT (usługi ubezpieczeniowe) oraz częściowo opodatkowaną (działalność handlowa). Zamierzam wziąć w leasing samochód osobowy, nie będę prowadził ewidencji przebiegu pojazdu. Jak powinienem odliczyć VAT od rat leasingowych i paliwa?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku powinien Pan w pierwszej kolejności pomniejszyć podatek naliczony widniejący na fakturach z tytułu rat leasingowych czy nabycia paliwa do 50% jego wysokości, a następnie odliczyć tę część z 50% podatku, która proporcjonalnie przypada na działalność opodatkowaną VAT.

 

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Jest to zasada ogólna, od której ustawodawca przewidział pewne wyjątki. Jednym z takich wyjątków jest odliczenie podatku z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Przepis art.86a ust.1 pkt 1 ustawy ogranicza bowiem prawo do odliczenia VAT od takich wydatków do 50% kwoty podatku wynikającego z faktury otrzymanej przez podatnika. Zgodnie z art.86a ust.2 pkt 2 i 3 ustawy do takich wydatków z ograniczonym prawem do odliczenia VAT zalicza się między innymi wydatki dotyczące używania pojazdów na podstawie umowy leasingu oraz nabycie paliwa. W przypadku samochodów osobowych podatnicy mają możliwość odliczenia całości podatku od związanych z nimi wydatków, jeżeli zapewnią i udokumentują, że samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art.86a ust.4 pkt 1 ustawy o VAT warunek ten będzie spełniony, jeżeli podatnik ustali takie zasady używania pojazdu, które wykluczą jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz dodatkowo potwierdzi sposób wykorzystania samochodu prowadzoną dla danego pojazdu na zasadach określonych w art.86a ust.6 i 7 ustawy ewidencją przebiegu. Jak wynika jednak z przedstawionego przez Pana opisu, Pan nie zamierza korzystać z opcji pozwalającej na odliczenie 100% VAT z tytułu wydatków związanych z leasingowanym pojazdem.

Zgodnie z zasadą ogólną, opisaną w poprzednim akapicie, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Oznacza to, że nie przysługuje im prawo do odliczenia podatku od zakupów związanych z czynnościami zwolnionymi od podatku od towarów i usług. Co do zasady podatnicy powinni w pierwszej kolejności oddzielić podatek związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych od podatku związanego z wykonywaniem czynności zwolnionych od VAT i odli...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.