Skoro Podatniczka nie może odpowiednio określić, w jakim zakresie rower będzie wykorzystywany do celów działalności gospodarczej, a w jakim do celów prywatnych, Podatniczce będzie przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup tego roweru. Jednak Podatniczka będzie zobowiązana do opodatkowania VAT każdego wykorzystania zakupionego roweru do celów prywatnych (osobistych) (w przypadku wykorzystania roweru do celów prywatnych nastąpi użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika - do celów osobistych podatnika).
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 18 października 2022 roku, nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC.
Sytuacja Podatnika
Podatniczka ma zamiar zakupić rower, który będzie służył w przeważającej mierze w prowadzonej działalności gospodarczej, tj. w celu dojazdów do biura, urzędów oraz na spotkania z kontrahentami.
Podatniczka wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej samochód osobowy na podstawie umowy najmu długoterminowego, jednak, aby uniknąć znacznych utrudnień komunikacyjnych oraz zmniejszyć koszty wynikające z rosnących cen paliwa, a także rozwiązać problem braku miejsc parkingowych oraz wysokiej ich ceny, zdecydowała się na zakup roweru. Rower będzie służył głównie w prowadzonej działalności gospodarczej, niemniej może się zdarzyć, że skorzysta z roweru również w celach prywatnych, np. wracając z biura wykorzysta rower jako środek komunikacji do przejazdu między biurem a sklepem, gdzie dokona prywatnych zakupów.
Podatniczka wykonuje / będzie wykonywać wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia od podatku.
Stanowisko Dyrektora
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ustawy: za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, impor...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.