Czy zakupy związane z realizowaną inwestycją rzeczową dokonane przed rejestracją działalności uprawniają do odliczenia podatku naliczonego?
ODPOWIEDŹ
Tak, pod warunkiem, że zakupy te będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych VAT i w momencie dokonywania odliczenia Czytelnik będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem.
UZASADNIENIE
Problem odliczenia podatku naliczonego w związku z dokonaniem inwestycji rzeczowych (np. budowa budynku, hali produkcyjnej, punktu handlowego) przed dokonaniem rejestracji działalności gospodarczej został przedstawiony w interpretacji indywidualnej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 lutego 2014 roku, sygn. ILPP2/443-1147/13-4/JK.
Problem zgłoszony przez osobę fizyczną (wnioskodawcę) dotyczył dokonywania zakupów niezbędnych do wytworzenia budynku służącego przyszłej działalności gospodarczej. Wnioskujący zaznaczył, że na potwierdzenie zakupów na cel przyszłej działalności gospodarczej pobiera faktury na swoje imię, nazwisko oraz adres prywatny zamieszkania. Zadane pytanie dotyczyło możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT po zarejestrowaniu działalności (zakończeniu budowy budynku i przygotowania go do eksploatacji).
Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) „(…) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Innymi słowy z art.86 ust.1 wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie przysługiwać zawsze, gdy nabyte rzeczy są lub będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z drugiej strony możliwość taka zostanie wyłączona, gdy nabyte rzeczy będą przeznaczone na cele sprzedaży zwolnionej z podatku od towarów i usług lub w ogóle nie będą podlegać temu podatnikowi”. Z art.88 ust.4 wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do podatnika, który nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. „Treść cyt.(...) art. 88 ust. 4 ustawy nie wskazuje, aby do nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne było posiadanie statusu podatnika zarejestrowanego w momencie otrzymania faktur zakupu. Jednak status podatnika czynnego (zarejestrowanego) konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia. (…) podatnik, w rozumieniu art.15 ustawy, nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego (musi posiadać taki status w momencie realizacji uprawnienia). Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje u wszystkich podatników, o ile wykażą, że zakupy były związane z bieżącą albo przyszłą działalnością opodatkowaną, a warunek rejestracji jest niezbędny do skorzystania przez podatnika z prawa do obniżenia podatku należnego”.
Reasumując, są dwa wymagane prawem warunki dokonania odliczenia: Czytelnik w momencie dokonywania odliczenia w deklaracji dla podatku VAT musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT - rejestracji należy dokonać na formularzu VAT-R, (1) możliwość odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów inwestycyjnych wystąpi, gdy będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT i w zakresie w jakim tym czynnościom będą służyć.
Przykład 1
Pan X jest lekarzem dentystą, który powrócił z Anglii. Wraz z budową domu, buduje dodatkowy budynek, w którym będzie prowadził działalność w zakresie stomatologii. W odniesieniu do części dotyczącej budynku o charakterze gospodarczym (gabinet lekarski) bierze faktury za zakupione materiały budowlane. Rok później rejestruje działalność gospodarczą i rozpoczyna prowadzenie praktyki. W tym przypadku nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego z faktur zakupowych, gdyż usługi lekarza dentysty podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 19 u.p.t.u.,a zatem nie będą służyły sprzedaży opodatkowanej.
Przykład 2
Pan Y powrócił z Anglii i za zaoszczędzone środki pieniężne buduje warsztat samochodowy, w celu wykonywania działalności gospodarczej w tym zakresie. Pobiera faktury zakupowe na swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania. Po dokonaniu rejestracji jako czynny podatnik VAT będzie mógł już w pierwszym okresie rozliczeniowym za który będzie składana deklaracja VAT dokonać odliczenia podatku naliczonego od faktur na budowę warsztatu.
Mariusz Nowak