Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

30 czerwca 2016

Opłaty za parking i przejazd autostradą

0 907

  1. Czy na podstawie paragonu lub pokwitowania na przejazd drogą płatną (w celach związanych z działalnością) można odliczyć podatek?

  2. Czy na podstawie pokwitowań za parkingi miejskie (wygenerowane przez parkomat lub wystawione przez osoby upoważnione do wystawiania w imieniu miasta/gminy) można rozliczyć podatek?

Od osób zajmujących się pobieraniem takich opłat ciężko uzyskać faktury.

ODPOWIEDŹ

Tak, jeżeli dowód zakupu spełnia definicję faktury lub faktury uproszczonej.

Co do zasady, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a).

Jednak, zgodnie z art. 3 § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur, faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać:

  • a) numer i datę wystawienia,

  • b) imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

  • c) numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

  • d) informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

  • e) kwotę podatku,

  • f) kwotę należności ogółem.

Jeżeli zatem otrzymane przez Czytelnika dokumenty za przejazd autostradą będą zawierały w/w elementy, wówczas będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Należy przy tym pamiętać o ograniczeniach w odliczaniu VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wynikającymi z art. 86a ust. 1 ustawy, tj.: w przypadku gdy poniesiony wydatek za przejazd autostradą dotyczy pojazdu samochodowego wykorzystywanego przez podatnika do celów „mieszanych”, wówczas można odliczyć jedynie 50% kwoty podatku wynikającej z otrzymanego dokumentu.

Z kolei, zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierając...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.