Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Sprzedaję Tira (mój środek trwały) osobie prywatnej z Nigerii (internetowo) wraz z usługą transportu tego tira z PL do Holandii). Do NL „na kołach” a tam odprawa i TIR dalej będzie transportowany promem. Czy powinnam wystawić dwie faktury osobno za tira i osobno za transport? Obie na 0% VAT? Czy na ten transport musiałabym na kasę fiskalną nabić, bo to os. prywatna, ale z 0% VAT?

ODPOWIEDŹ
W przypadku dostawy towaru do kraju spoza terytorium Unii Europejskiej, mamy do czynienia z eksportem towaru, który przy spełnieniu określonych warunków podlega opodatkowaniu stawką 0%. Dostawa towarów wraz z ich transportem, jako czynność złożona, podlega opodatkowaniu według tej samej stawki podatku VAT i powinna być określona w jednej kwocie. Sprzedaż eksportową na rzecz osoby fizycznej należy zaewidencjonować na kasie rejestrującej.

UZASADNIENIE
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług eksport towarów to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz (i jest to tzw. eksport bezpośredni), lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych (jest to tzw. eksport pośredni)
- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.
W każdym przypadku, jeżeli Czytelnik dokona dostawy towaru, czyli nastąpi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a wywóz poza terytorium UE będzie potwierdzony przez urząd celny, transakcja ta będzie eksportem towaru. Niezależnie od tego, czy odbiorcą jest osoba fizyczna, czy podatnik.
Jeżeli Czytelnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towaru, otrzyma dokumenty potwierdzające wywóz poza terytorium Unii Europejskiej, z którego wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu, może zastosować stawkę 0%.
Jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej Czytelnik nie będzie posiadał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru za granicę, wówczas nie wykazuje tej dostawy w ewid...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.