Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Opodatkowanie usług turystycznych przy zastosowaniu procedury VAT marża

Artykuły | 26 września 2019 | NR 94
0 1471

Spółka zajmuje się organizacją imprez integracyjnych oraz konferencji. Czy rozszerzając działalność o usługi turystyczne może zadecydować czy będzie rozliczała przychód z usług turystycznych na podstawie VAT marża czy na zasadach ogólnych?

Odpowiedź

Spółka nie ma możliwości wyboru zasady opodatkowania usług turystycznych. Usługi te należy rozliczać przy zastosowaniu marży.     

Uzasadnienie 

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art.5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art.7 ust. 1 ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 (art.8 ust. 1 ustawy o VAT). Co do zasady, podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. 
Jednak w przypadku usług turystyki przewidziano szczególne procedury, które dotyczą m.in. określania podstawy opodatkowania tych usług. Procedury te zawarto w art. 119 ustawy o VAT, i tak:

  • podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o  kwotę należnego podatku, z  zastrzeżeniem ust.  5 (przez marżę rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie);
  • przepis ten stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w  przypadku gdy podatnik działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;  przy świadczeniu usługi nabywa towary i  usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;
  • należy prowadzić ewidencję, o  której mowa w  art. 109 ust.  3, z  uwzględnieniem kwot wydatkowanych na nabycie towarów i  usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiadać dokumenty, z  których wynikają te kwoty.
  • nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwoty podatku naliczonego od towarów i  usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zatem, usługi turystyczne należy rozliczać przy zastosowaniu szczególnej procedury opodatkowania marży i nie ma możliwości wyboru sposobu ich opodatkowania.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(19) w poz. 19 i 20 wykazuje się świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane wg stawki 23%.


Podstawa prawna: art. 5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art.8 ust.1, art.119  ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.