Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Producent gier zarejestrowany jako podatnik VAT zawarł umowę z podmiotem polskim, na mocy której udzielił mu licencji na wydanie i wyprodukowanie gry komputerowej według ustalonego scenariusza i założeń, a także w oparciu o kod źródłowy. Podmiot poza wyprodukowaniem gry będzie też odpowiedzialny za jej dystrybucję. Z tytułu udzielonej licencji podmiot ten zapłaci producentowi wynagrodzenie w wysokości 30% od wpływów netto z tytułu sprzedaży gry. Raportowanie ma się odbywać raz na kwartał.. Z jaką stawką VAT ma wystawić fakturę producent podmiotowi polskiemu na 30% wpływów ze sprzedaży gry?

Odpowiedź
W tym przypadku miejscem opodatkowania usługi będzie Polska. W związku z tym podatnik będzie obowiązany co kwartał rozliczać usługę ze stawką VAT 23%.    

Uzasadnienie
Dostarczenie i udzielenie licencji na oprogramowanie jest uważane dla potrzeb ustawy o podatku od towarów i usług za świadczenie usług, gdyż stanowi przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych. Tym samym w opisanym przypadku bez wątpienia mamy do czynienia z usługą. Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 1a, 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art.21 ust. 1. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług. Od tej zasady przewidziano szereg wyjątków. Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. 
Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Ustawodawca wprowadził unormowanie w zakresie usługi, która jest wykonywana w sposób ciągły przez pewien czas, natomiast rozliczenie należności za nią następuje w ramach określonego okresu. Przepisy regulujące podatek od towarów i usług nie definiują pojęcia „usługi o charakterze ciągłym”. Wykładnia językowa pojęcia „sprzedaż o charakterze ciągłym” sprowadza się do ustalenia znaczenia przymiotnika „ciągły”. W Słowniku Języka Polskiego pod red. J. Szymczaka (PWN, Warszawa 1989) słowo to zdefiniowane zostało jako „dziejący się, odbywający nieustannie, trwający stale, nieustannie; bezustanny, ustawiczny, stale się powtarzający, stały” oraz „ciągnący się nieprzerwanie w przestrzeni, nie mający luk, ods...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.