Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka zajmuje się logistyką i magazynowaniem. Zawarła z podatnikiem z Niemiec umowę na usługi logistyczno-magazynowe na okres 12 miesięcy z możliwością jej przedłużenia. Usługi będą polegały na tymczasowym przechowywaniu towarów w magazynie należącym do Spółki. Następnie, towary są wysyłane z magazynu Spółki do klientów wskazanych przez kontrahenta lub do magazynów kontrahenta znajdujących się za granicą. Spółka świadczy usługi takie jak wyładunek towarów, sortowanie w przypadku palet mieszanych, sprawdzanie ilości towarów i numerów partii, przechowywanie towarów. Ponadto w zakresie logistyki dokonuje, odbioru, pakowania, przygotuje wysyłki, dokonuje załadunku. Jak i gdzie należy opodatkować tę usługę odbywającą się w magazynie w Polsce?

Odpowiedź
W tym przypadku usługa logistyczno - magazynowa będzie opodatkowana na terenie Niemiec. Usługa wykonana przez Spółkę nie jest usługą związaną z nieruchomościami. Czyli zgodnie z zasadami ogólnymi usługa winna być opodatkowana w miejscu siedziby usługobiorcy. 

Uzasadnienie
Na wstępie należy zwrócić uwagę, iż z ustawy o podatku od towarów i usług wynika tzw. zasada terytorialności. W świetle tej zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju. Zgodnie z definicją ustawową przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 
W opisanym przypadku podatnik świadczył usługi logistyczno-magazynowe na rzecz podmiotu z siedzibą w Niemczech. W ramach świadczonych usługi spoczywają na podatniku z Polski obowiązki w zakresie: wyładunku towarów, sortowania w przypadku palet mieszanych, sprawdzania ilości towarów i numerów partii, przechowywania towarów, odbioru zamówienia pakowania, przygotowania wysyłki, dokonania załadunku. Zatem kontrahent podatnika nie ma bezpośredniego prawa do pomieszczeń. Kontrahent nie może decydować o powierzchni magazynowej wykorzystywanej przez firmę logistyczną. Tym samym firma może te powierzchnię w przypadku braku towarów kontrahenta z Niemiec wykorzystywać dla innych kontrahentów. Czyli co ważne to podatnik podejmuje decyzje w zakresie wykorzystania powierzchni magazynowej, jak np. miejsce przech...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.