Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Oznaczenie MPP w ewidencji sprzedawcy jak i nabywcy

Artykuły | 24 lutego 2021 | NR 111
0 753

Kupowałam paliwo do sprzętu i miałam fakturę na ponad 15 tyś zł. Niestety myślałam, że w programie zaznaczam MPP tylko przy sprzedaży i nie mam tego MPP u siebie w programie. Co teraz zrobić, korekta JPK ? Ale od kiedy sprawdzać czy wcześniej (czerwiec) nie było podobnie? Od kiedy to trzeba oznaczać? Czy jest za to kara i czy czynny żal elektronicznie też muszę złożyć z korektą?

ODPOWIEDŹ 

Od 1 października 2020 roku obowiązują nowe zasady ewidencjowania transakcji w pliku JPK, m.in. konieczność oznaczania transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności symbolem MPP zarówno w ewidencji sprzedawcy jak i nabywcy. Korygując część ewidencyjną nowego JPK należy złożyć zawiadomienie o czynnym żalu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności należy zastosować, jeżeli przedmiotem transakcji są towary lub usługi wskazane w załączniku nr 15 do ustawy o podatku VAT, a kwota należności brutto wykazana na fakturze przekracza 15.000 zł oraz czynność jest dokonywana na rzecz podatnika.
W przypadku pozostałych transakcji mechanizm podzielonej płatności jest dobrowolny.
Faktura dotycząca transakcji objętej obligatoryjnym MPP powinna zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”. Od 1 października 2020 roku obowiązują nowe zasady ewidencjowania transakcji w pliku JPK. Deklaracje VAT i dotychczasowy plik JPK_VAT zostały zastąpione nowymi plikami JPK_V7M i JPK_V7K. 
W nowej strukturze podatnicy mają obowiązek oznaczać wybrane rodzaje transakcji specjalnymi kodami. Jeden z nich przeznaczony jest dla transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności – jest to kod MPP. Oznaczenie dotyczy wyłącznie tych transakcji, dla których zastosowanie podzielonej płatności jest obowiązkowe.
Należy także pamiętać, że kod MPP występuje zarówno w ewidencji sprzedawcy, jak i nabywcy. 
W sytuacji, gdy podatnik w przesłanej ewidencji VAT stwierdzi, że zawiera ona błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, ma obowiązek przesłania jej korekty w terminie 14 dni od dnia stwierdzenia przez siebie tych błędów.
Oczywiście, do korekt deklaracji i ewidencji składanych za okresy rozliczeniowe poprzedzające rozliczenie na nowych zasadach stosuje się regulacje prawne...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się