Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

1 lutego 2013

Prawo do odliczenia podatku VAT od tzw. „kilometrówki”

0 1135

Kwota zwrotu kosztów dojazdu, stanowiąca element wynagrodzenia z tytułu świadczenia usługi głównej, stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT i tym samym podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi głównej.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2012 roku nr ITPP1/443-1027/12/MN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zawarł umowę z Kancelarią Radcy Prawnego na wykonywanie czynności z zakresu pomocy prawnej.

Zgodnie z zapisami umowy, Kancelarii przysługuje stałe miesięczne wynagrodzenie, opłatę przewidzianą dla danego rodzaju sprawy, przewidzianą przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, a także w przypadku prowadzenia spraw poza siedzibą Podatnika Kancelarii przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości maksymalnej stawki za 1 km przebiegu pojazdów przewidzianej przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na terenie kraju.

Podatnik otrzymał od Kancelarii fakturę VAT, w której wyszczególniono pozycje dotyczące wynagrodzenia zgodnego z zawartą umową oraz koszty dojazdu samochodem do sądu. Do powyższych pozycji faktury Kancelaria doliczyła podatek VAT w wysokości 23%.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu z zapytaniem, czy może odliczyć wykazany w fakturze podatek VAT od tzw. „kilometrówki”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W przedstawionym stanie faktycznym przyjąć należy, iż wszystkie elementy wynagrodzenia, w tym także zwrot kosztów przejazdu samochodem do sądu, stanowią w istocie elementy kalkulacji należnego wynagrodzenia za usługę świadczoną w ramach podpisanej umowy dotyczącej czynności z zakresu pomocy prawnej. Należnego od Podatnika wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej zwrot...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.