Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 grudnia 2013

Prawo do odliczenia VAT z faktury od niemieckiego dostawcy

0 806

Dostaliśmy fakturę zakupową z Niemiec z polskim numerem VAT (kontrahent zarejestrowany dla potrzeb VAT w Polsce) i ze stawką 23%. Czy można odliczyć VAT naliczony z tej faktury? Towar przyjechał z Niemiec do Polski.

ODPOWIEDŹ

W celu prawidłowej odpowiedzi na Państwa pytanie konieczne jest ustalenie jaki był dokładny przebieg transakcji oraz czy niemiecki kontrahent posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. W związku z tym, że pytacie Państwo o prawo do odliczenia podatku, zakładam, że Państwa przedsiębiorstwo jest czynnym podatnikiem VAT.

W zadanym pytaniu informujecie Państwo, że towar przyjechał z Niemiec do Polski, nie wiemy jednak, jak dokładnie przebiegła ta transakcja. Kontrahent mógł rozpoznać w odniesieniu do niej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, posługując się polskim numerem VAT. Zgodnie bowiem z art.11 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika. W takiej sytuacji dla Państwa przedsiębiorstwa opisana transakcja będzie stanowiła nabycie towarów na terytorium kraju.

W przypadku, gdy niemiecki kontrahent nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, powinien udokumentować taką dostawę fakturą bez podatku od towarów i usług. Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 5 ustawy o VAT to Państwa przedsiębiorstwo, jako nabywca będący podatnikiem i posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, jest podatnikiem w odniesieniu do takiej dostawy. Zgodnie z art.17 ust.2 ustawy w takiej sytuacji dokonujący dostawy nie rozlicza podatku należnego. Dotyczy to również przypadku, gdy dostawca jest w Polsce zarejestrowany na potrzeby VAT. W takiej sytuacji Państwa kontrahent błędnie opodatkował transak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.