Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

30 czerwca 2013

Refakturowanie usług biura podróży

0 824

Nasza spółka otrzymała fakturę od biura podróży za obsługę wyjazdu za granicę, na dole jest adnotacja "procedura marży dla biur podróży". Kwota netto równa jest kwocie brutto, nie ma wyszczególnionego podatku. Jak mam refakturować taką fakturę na inną spółkę?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji należy wystawić fakturę VAT marża. Jeżeli refakturują Państwo na inną Spółkę usługę turystyczną bez doliczania jakiejkolwiek marży (czyli obciążacie inna spółkę po cenie zakupu usługi), kwota podatku należnego nie wystąpi.

UZASADNIENIE

Celem refakturowania jest przeniesienie poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący na podmiot, który z danych usług faktycznie korzystał. W ustawie o podatku od towarów i usług oraz w aktach wykonawczych do tej ustawy brak jest szczegółowych regulacji dotyczących tego zagadnienia. Niemniej jednak przyjęta praktyka i orzecznictwo dopuszczają możliwość wystawiania refaktur. W art.8 ust.2a ustawy o VAT wskazano jedynie, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Podobne uregulowanie zawarte zostało w art.28 Dyrektywy 112/2006/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

W celu określenia, czy transakcja może podlegać refakturowaniu, należy stwierdzić, czy zostały spełnione następujące warunki:

  • przedmiotem refakturowania są usługi,

  • z usługi nie korzysta podmiot, na rzecz którego wystawiana jest pierwotna faktura (albo korzysta tylko w części),

  • sprzedaż (odsprzedaż) jest dokonana po cenie zakupu,

  • podmiot, który dokonuje refakturowania, wystawia na rzecz nabywcy fakturę z uwzględnieniem tej samej stawki VAT, która widnieje na fakturze pierwotnej,

  • w umowie między kontrahentami zawarte jest zastrzeżenie o refakturowaniu danej czynności.

W zakresie ustalenia stawki VAT refaktury nie są przez organy skarbowe traktowane w sposób inny niż standardowa faktura VAT. Z cytowanego już powyżej art.8 ust.2a ustawy o VAT wynika, że jeżeli podatnik obciąża kontrahenta wartością zakupionej usługi turystyki, to należy uznać, że świadczy on dla kontrahenta taką właśnie usługę. Powinien zatem usługę tę opodatkować zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami podatkowymi.

Zasady stosowania szczególnej procedury przy świadczeniu usług turystyki określone zostały w art.119 ustawy o VAT. Zgodnie z art.119 ust.1 ustawy podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Stosownie do art.119 ust.10 ustawy faktury podatnika świadczącego usługi turystyki, korzystającego ze szczególnej procedury opodatkowania marży nie zawierają wyszczególnionej kwoty podatku.

Zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marży jest przy świadczeniu usług turystyki obligatoryjne i nie jest uzale...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.