Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Rozliczenie VAT z tytułu kosztów poniesionych na targach w Niemczech

Artykuły | 28 października 2020 | NR 107
0 1171

Jesteśmy spółką z o.o. - nasz Prezes przez kilka dni września przebywał na targach w Niemczech. Mamy więc bilety lotnicze od Lufthansy, faktury z niemieckim VAT stawki 5 i 16%, faktury za wyżywienie (wydatki za hotel, wypożyczenie auta oraz usługi tłumacza - rachunek z Niemiec bez VAT). Nie jesteśmy zarejestrowani do VAT-UE nie posiadamy NIP-EU. Jak rozliczyć takie wydatki? Czy muszę dokonać zgłoszenia VAT-UE z opóźnieniem? Do tej pory nie posiadałem takich transakcji ...

ODPOWIEDŹ 

Obowiązek rejestracji do VAT UE ciąży na podatnikach usługobiorcach, nabywających z innego państwa członkowskiego usługi do których stosuje się art. 28b ustawy o podatku VAT, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług. W związku z tym Czytelnik powinien jak najszybciej zarejestrować się jako podatnik VAT-UE. Z wymienionych nabyć tylko usługi tłumacza stanowią import usług podlegający opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

W świetle przepisów ustawy o VAT,  miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Od tej zasady są jednak wyjątki. Odmienne uregulowanie miejsca świadczenia usług dotyczy m.in. usług związanych z nieruchomościami czy usług wstępu na imprezy. Z importem usług mamy do czynienia, gdy:

  • dostawcą usługi jest podmiot, który nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności
  • odbiorcą usługi (usługobiorcą) jest przedsiębiorca, który posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce jej prowadzenia na terytorium Polski i jest zarejestrowana jako podatnik VAT-UE.

Do rozliczenia VAT z tytułu importu usług jest zobowiązany usługobiorca. 
Obowiązek rejestracji do VAT UE ciąży na podatnikach usługobiorcach, którzy importują z innego państwa członkowskiego usługi, których miejscem świadczenia jest terytorium Polski (na podstawie art. 28b ustawy o podatku VAT). Obowiązek ten dotyczy również podatników, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.  W związku z powyższym Czytelnik przed pierwszym takim zakupem miał obowiązek zarejestrować się do VAT-UE. 
Brak zgłoszenia do VAT-UE nie zwalnia Czytelnika z obowiązku właściwego rozliczenia takiej transakcji. Jest on zobligowany do naliczenia VAT według polskiej stawki. Co ważne, w takim wypadku podstawą opodatkowania będzie wartość brutto z faktury, czyli razem z VAT naliczonym przez sprzedawcę z UE. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż brak rejestracji na cele transakcji wewnątrzwspólnotowych nie skutkuje brakiem możliwości odliczenia VAT naliczonego od takiego zakupu (jeżeli jest on związany z działalnością opodatkowaną). 
Brak zgłoszenia do VAT-UE przed dokonaniem pierwszego zakupu może natomiast skutkować konsekwencjami karnymi skarbowymi. Zgodnie bowiem z art.81 ustawy Kodeks karny skarbowy (kks), podatnik, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych, popełnia wykroczenie podlegające karze grzywny.
W związku z tym Czytelnik powinien zarejestrować się jak najszybciej do VAT UE i jednocześnie złożyć „czynny żal” żeby uniknąć konsekwencji ustawy kks.
W transakcjach między podatnikami z różnych państw UE, podatek VAT przy zakupie większości usług powinien rozliczać w swoim kraju nabywca. Oznacza to, że gdy podatnik kupuje na potrzeby swojej działalnośc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.