Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 maja 2013

Rozliczenie wydatków związanych z międzynarodowymi targami

0 1777

Jesteśmy podatnikiem VAT i VAT UE. Nasza firma uczestniczy w targach, na których prezentujemy nasze produkty. Jak mamy rozliczyć w deklaracji VAT-7 następujące transakcje:

  1. Targi odbywały się w Berlinie. W kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego organizatora fakturę za wynajem powierzchni w kwocie 2.000 euro + 380 euro niemieckiego VAT.

  2. Targi odbywały się w dniach 18-20 kwietnia Hamburgu. W kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego organizatora fakturę za organizację targów w kwocie 3.000 euro, bez VAT. Faktura została wystawiona 21 kwietnia.

  3. Będziemy brać udział w dniach 9-11 maja w targach w Polsce. Koszt organizacji targów to 12.000 zł, ale część kosztów tj. 2.000 euro będziemy przenosili na niemieckiego kontrahenta, który partycypuje w kosztach.

  4. Będziemy uczestniczyć w czerwcu w targach w Rumunii. 19 kwietnia zapłaciliśmy rumuńskim organizatorom zaliczkę w kwocie 500 euro za organizację targów. Nie otrzymaliśmy faktury za wpłaconą zaliczkę. 

ODPOWIEDŹ

W celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania, w pierwszej kolejności należy określić ustawowe miejsce świadczenia opisanych usług, czyli kraj, w którym powinny być opodatkowane.

Z zasady ogólnej, wyrażonej w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika działającego w takim charakterze jest miejsce, w którym podatnik ten posiada siedzibę swojej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi te są świadczone na rzecz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika znajdującego się w miejscu innym niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedstawioną powyżej zasadę ogólną należy stosować, gdy usługa jest świadczona na rzecz podatnika, pod warunkiem, że przepisy art.28e, 28f ust.1 i 1a, 28g ust.1, 28i, 28j ust.1 i 2 i 28n ustawy nie przewidują innych zasad ustalenia miejsca świadczenia.

Miejsce świadczenia dla usług w dziedzinach kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, które nie są usługami wstępu, ustalane jest na zasadach ogólnych, wynikających z art.28b ustawy o VAT, czyli co do zasady w miejscu siedziby usługobiorcy lub stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art.28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia tych nieruchomości.

W przypadku, gdy po analizie miejsca świadczenia nabywanych przez Państwa usług, dojdziemy do wniosku, że w rozumieniu ustawy o VAT są one świadczone w Polsce, to na podstawie do art.2 pkt 9 w powiązaniu z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT należy je uznać za import usług.

Po analizie powyższych przepisów dochodzimy do wniosku, że:

Ad 1.

Kontrahent niemiecki prawidłowo opodatkował usługę dotyczącą wynajmu powierzchni na targach w Berlinie niemieckim podatkiem od wartości dodanej. Wynajem powierzchni należy bowiem uznać za usługę związaną z nieruchomością, a zatem, w świetle art.28e ustawy o VAT, usługę świadczoną w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Niemczech. Usługa ta nie podlega w ogóle przepisom polskiej ustawy o podatku od towarów i usług i nie należy jej wykazywać w deklaracji VAT-7.

Ad 2.

Usługi polegające na organizacji targów w Hamburgu przez podmiot niemiecki stanowią dla Państwa import usług podlegający opodatkowaniu na terytorium kraju. Jak napisano na wstępie, przy określaniu miejsca świadczenia usług organizacji targów zastosowanie znajdzie wyrażona w art.28b ustawy o VAT zasada ogólna, według której za miejsce świadczenia usługi uznaje się kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. W omawianym przypadku będzie to Polska. Do rozliczenia takiej transakcji w zakresie podatku od towarów i usług obowiązany jest polski podatnik, a więc Państwa firma jako nabywca przedmiotowych usług. Nabycie tej usługi przez Państwa firmę należy zatem potraktować jako import usług, w rozumieniu art.2 pkt 9 ustawy o VAT. Będą Państwo zobowiązani do rozliczenia przedmiotowej usługi przy zastosowaniu stawek podatku obowiązujących w kraju. W związku z tym, że dla przedmiotowej usługi nie została przewidziana preferencyjna stawka VAT ani zwolnienie od podatku, winna ona być opodatkowana stawką 23%. Stosownie do zapisów art.19 ust.19a ustawy o VAT w przypadku usług, do których stosuje się art.28b ustawy, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli w Państwa przypadku 20 kwietnia. Podstawą opodatkowania, jest kwota, którą są Państwo zobowiązani zapłacić (art.29 ust.17 ustawy o VAT). Natomiast przeliczenia na złote dokonują Państwo według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku poda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.