Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Z firmą z Ameryki Południowej podpisaliśmy umowę na wykonanie urządzeń z półrocznym terminem realizacji (ze względu na skomplikowany i pracochłonny proces produkcyjny). W listopadzie 2015 roku wpłynęła pierwsza zaliczka a w lutym 2016 roku druga zaliczka. Czy powinno się wystawić faktury zaliczkowe na otrzymane kwoty? Czy można wystawić fakturę za zaliczkę listopadową w miesiącu grudniu 2015? W/w urządzenia zostały wysłane w miesiącu czerwcu 2016r, 16 czerwca wypłynęły z Hamburga. Transport będzie trwał 33 dni. Dopiero po uruchomieniu i sprawdzeniu w fabryce urządzeń zostaną nam odesłane potwierdzenia odbioru towaru i kopie faktur. Do 25 lipca br. nie będziemy mieli żadnych dokumentów potwierdzających wywóz. Ile mamy czasu aby przedłożyć dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza UE? Dokumenty celne wraz z fakturami zostały dołączone do transportu. 

ODPOWIEDŹ

Podatnik ma prawo opodatkować zaliczkę na poczet eksportu towarów stawką podatku VAT 0% nawet wówczas, gdy wywóz tych towarów nastąpi w terminie późniejszym niż 2 miesiące, pod warunkiem, że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy. Fakturę dokumentującą otrzymanie zaliczki wystawia się najpóźniej w terminie do 15-go dnia miesiąca następnego po otrzymaniu zaliczki.

UZASADNIENIE

Z przekazanych informacji nie wynika wprost kiedy została podpisana umowa na wykonanie urządzenia, a tym samym kiedy upływa półroczny termin na realizację zlecenia. Nie wiadomo też co należy rozumieć pod pojęciem realizacja zlecenia, czy jest to termin podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego po przetestowaniu urządzenia, czy fakt wywozu urządzenia do odbiorcy? W umowie należy doprecyzować termin wywozu towarów (i co to oznacza, że jest to np. data przekazania towarów do transportu z siedziby dostawcy), jest to termin bardzo istotny z uwagi na późniejsze konsekwencje podatkowe w zakresie podatku VAT związane z opodatkowaniem zaliczek otrzymanych na poczet przyszłej dostawy eksportowej. Z dalszej treści będzie wynikało dlaczego warunki umowne będą decydowały o tym kiedy i jaką stawkę podatku VAT należy zastosować do otrzymanych zaliczek.

Należy pamiętać, że obowiązek podatkowy w eksporcie określa się według zasady ogólnej określonej w art.19a ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), co oznacza, że powstaje on z chwilą dokonania dostawy towarów będących przedmiotem eksportu.

O momencie dokonania dostawy eksportowanych towarów przesądzają warunki dostawy INCOTERMS, z których to jednoznacznie wynika w którym momencie nabywca może rozporządzać towarami jak właściciel (dokonuje ich transportu, ubezpiecza je podczas transportu itp.), co określa datę dostawy towarów przez podatnika polskiego i od tego momentu liczy się ustawowe terminy niezbędne na zgromadzenie dokumentów potwierdzających wywóz towarów. Brak informacji ze strony Czytelnika w tym zakresie nie daje możliwości dokładnego określenia momentu dostawy towarów (może to być np. moment dostawy towaru do portu w Hamburgu).

Ponadto z zapisów art. 19a ust.8 UPTiU wynika, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru podatnik otrzymał zaliczkę na poczet dostawy towarów, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanych kwot. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet eksportu towarów powstał u podatnika w miesiącu listopadzie 2015 roku i ponownie w lutym 2016 roku.

Opodatkowanie zaliczek na poczet eksportu oraz transakcji faktycznego eksportu towarów

Stawka podatku VAT w eksporcie towarów wynosi 0%, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej (art. 41 ust. 4 w powiązaniu z art.41 ust. 6 UPTiU). Dokumentami potwierdzającymi wywóz towaru poza terytorium UE zgodnie z art. 41 ust. 6a są w szczególności:

  1. dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu;

  2. dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;

  3. zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny.

Jeżeli podatnik nie posiada dokumentu potwierdzającego wywóz, wówczas nie wykazuje tej dostawy w deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania wymaganego dokumentu potwierdzającego wywóz przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art.41 ust.7 UPTiU).

Powyższe przepisy stosuje się również w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu (art.41 ust.8 UPTiU).

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym, upoważnia podatnika do dokonania ko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.