Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

1 marca 2015

Sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej

0 947

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. W czerwcu ubiegłego roku kupiłem samochód bez VAT, od firmy zwolnionej z tego podatku. Do działalności wprowadziłem go oświadczeniem. Postanowiłem teraz wycofać go z działalności i sprzedać. W międzyczasie zamontowałem w nim system audio o wartości 4.000 zł i instalację gazową o wartości 4.500 zł i od tych zakupów odliczyłem podatek VAT. Czy wycofując samochód z działalności muszę naliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

W myśl art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, dostawą towarów są również towary przekazane nieodpłatnie przez podatnika należące do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Powyższe oznacza, że przekazanie towarów na cele osobiste podatnika podlega opodatkowaniu gdy jednocześnie:

  • przekazującym towar jest podatnik VAT,

  • przy zakupie towaru lub jego części składowych podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z przedstawionego przez Czytelnika problemu wynika, iż samochód nabyto od podmiotu zwolnionego z podatku VAT, a zatem z tytułu jego nabycia nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT. Jednakże w okresie używania samochodu do działalności gospodarczej zamontowano w nim system audio i instalację gazową i od tych zakupów odliczono podatek VAT.

Należy zatem ustalić, czy takie urządzenia są częściami składowymi samochodu, gdyż od tego zależeć będzie ewentualne opodatkowanie czynności wycofania samochodu z działalności gospodarczej. Zarówno w ustawie o podatku od towarów i usług jak i wydanych do niej przepisach wykonawczych brak jest definicji pojęcia „części składowe”.

W broszurze informacyjnej zatytułowanej „Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2013 roku”, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przy definiowaniu części składowej rzeczy można posiłkować się definicją zawartą w Kodeksie cywilnym, zgodnie z którą częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Nie będą zatem spełnione przesłanki do opodatkowania w przypadku, gdy wymienione towary będą uznane za przynależności, przez które zgodnie z Kodeksem cywilnym rozumie się rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi. Zdaniem Ministerstwa Finansów, aby ocenić...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.