Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stawka VAT dla sprzedaży soków, ciast w lokalu i na wynos

Artykuły | 24 września 2020 | NR 106
0 4328

Lokal gastronomiczny który zajmuje się sprzedażą produktów bez glutenu, bez laktozy i cukru powinien zastosować stawkę VAT dla ciastek, ciast stawkę 8% zgodnie z art. 41 ust. 12f czy też 5 % - art.41 ust. 2a w związku z poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy o VAT?
Produkcja własna w lokalu, używamy mąk różnego rodzaju, mleka bez laktozy, mleka roślinnego - w zależności od ciast i podajemy na miejscu (mamy stoliki w lokalu) lub na wynos:
-    lemoniady stawkę 8% czy 23%? - produkcja własna
-    soki w butelkach? - produkcja własna i sprzedaż towarów
-    musy owocowe 23% - kupujemy od dostawcy
-    syrop z agawy? (jeden dostawca opodatkowuje stawką 8% drugi 23%)
 

ODPOWIEDŹ 

Zdaniem Redakcji, czynności, które według PKWiU są sklasyfikowane jako usługi związane z wyżywieniem, podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 8%, sprzedaż tych produktów na wynos stawką 5%

UZASADNIENIE

Aby prawidłowo określić właściwą stawkę VAT, należy zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług odwołać się do klasyfikacji statystycznych. Od 1 lipca 2020 roku obowiązują nowe zasady klasyfikacji towarów i usług. W zakresie towarów stosujemy nomenklaturę scaloną (CN) a w zakresie usług Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).

Załączniki nr 3 i nr 10 do ustawy o VAT wymieniają kody CN, które uprawniają do zastosowania odpowiednio stawki 8% i 5% VAT. Niekiedy towar musi spełnić dodatkowe warunki, aby mógł być on opodatkowany stawką obniżoną. Na przykład  z poz. 13 zał. nr 10 do ustawy o VAT stawka 5% znajdzie zastosowanie do produktów oznaczonych kodem CN 20 (przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin), pod warunkiem, że nie należą one do kategorii produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%. 

Z kolei chleb, bułki, pieczywo cukiernicze, ciasta i  ciastka, herbatniki i  pozostałe wyroby piekarnicze, nawet zawierające kakao; opłatki sakralne, puste kapsułki stosowane do celów farmaceutycznych, wafle wytłaczane, papier ryżowy i podobne wyroby oznaczone symbolem kodem CN 1905 znajdują się pod poz. 12 załącznika nr 10 do ustawy I opodatkowane są stawką VAT 5%.

W celu prawidłowego opodatkowania sprzedaży kluczowe znaczenie ma rozstrzygnięcie czy w danym przypadku ma miejsce dostawa towarów czy też świadczenie usług oraz symbol statystyczny właściwy dla przedmiotu sprzedaży. 

W orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w sprawie C-231/94, TSUE wskazał, że dostawa gotowych posiłków do bezpośredniego spożycia jest rezultatem szeregu usług, przy czym do dyspozycji klienta pozostaje infrastruktura, w tym jadalnia z pomieszczeniami sąsiadującymi (szatnia itp.), umeblowanie i zastawa stołowa, jak również personel restauracji. W ocenie ETS wszystkie te elementy, wraz z dostarczeniem posiłków i napojów należy klasyfikować jako świadczenie usług.

24 czerwca 2016 roku Minister Finansów wydał interpretację ogólną (sygn. PT1.050.3.2016.156), w której określił, że do sprzedaży posiłków w lokalu gastronomicznym ma zastosowanie nie stawka 5%, lecz właściwa dla świadczenia usług gastronomicznych stawka 8%. 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów, aby określić prawidłową stawkę podatku VAT do dostawy posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU.

Dla uznania czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do działu PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2020 r., stawkę podatku VAT w wysokości 8% stosuje się m.in. d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.