Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stawka VAT na prace budowlane w budynku spółdzielni

Artykuły | 27 kwietnia 2020 | NR 101
0 2313

Jaką stawkę VAT może zastosować podwykonawca usługi budowlanej w budynku mieszkalno-usługowym należącym do spółdzielni?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli w budynku tym co najmniej połowa powierzchni wykorzystywana jest do celów mieszkalnych i przedmiotem umowy będą roboty budowlane w budynkach zbiorowego zamieszkania jako całości - to stawka wyniesie 8%. 
Jeżeli w umowie jest wskazane, że roboty budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, np. powierzchni mieszkalnych i powierzchni niemieszkalnych, należy w stosunku do usług wykonywanych w części niemieszkalnej zastosować 23% stawkę VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z  ustawy o podatku od towarów i usług usługi budowlane oraz budowlano-remontowe są opodatkowane 23% stawką VAT. Przepisy szczególne dopuszczają jednak opodatkowanie tych usług preferencyjną stawką 8, jeżeli wykonywane są na nieruchomościach zaliczanych do budownctwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Obniżona 8% stawka VAT ma zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT). 
Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym to między innymi obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12. Zalicczają się do nich budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2 oraz lokale mieszkalne 
o powierzchni użytkowej do 150 m2.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Podstawowym kryterium, które przesądza o charakterze mieszkalnym lub niemies...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.