Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 września 2014

Termin rozliczenia faktury korygującej WNT

0 961

W maju 2014 spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wraz z opakowaniami zwrotnymi. W deklaracji podsumowującej za maj 2014 ujęliśmy powyższą transakcję łącznie z opakowaniami wyceniając po kursie z poprzedniego dnia roboczego wystawienia faktury. W deklaracji VAT-7 za maj 2014 wykazaliśmy podatek należny i naliczony (spółka prowadzi sprzedaż opodatkowaną). W miesiącu czerwcu i lipcu dokonaliśmy zwrotu części opakowań. W lipcu 2014 spółka otrzymała dwie faktury korygujące (jedna faktura korygująca wystawiona 30 czerwca 2014, druga z datą lipcową). W czerwcu nie wystąpiły w spółce inne transakcje WNT. Jak prawidłowo postąpić: jak i kiedy ująć otrzymane faktury korygujące w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej. Nie składaliśmy informacji podsumowującej za czerwiec do 15 lipca (wersja papierowa) to jak wybrnąć w tej sytuacji. Jaki kurs zastosować do otrzymanych korekt?

ODPOWIEDŹ

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług nie określają terminu rozliczenia faktury korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W omawianym przypadku należy zwrócić uwagę na art.86 ust.19a ustawy o VAT, zgodnie z którym nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę korygującą, o której mowa w art. 29a ust.13 i 14, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. (...)

Biorąc pod uwagę powołany powyżej przepis w sytuacji, gdy podatnik otrzyma korektę faktury dotyczącą WNT, to podatek naliczony, jak i podatek należny powinien skorygować w deklaracji VAT w miesiącu (lub w kwartale), w którym otrzymał taką korektę. W Państwa przypadku będzie to korekta „in minus”. Przy przeliczaniu kwot wynikających z faktury korygującej wystawionej w walucie obcej należy zastosować kurs z faktury pierwotnej. Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu korekty WNT „in minus” w związku ze zwrotem sprzedającemu części opakowań należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę korygującą od dostawcy tj. za lipiec 2014 roku.

Ponadto, podatnicy mają obowiązek złożenia informacji podsumowującej o dokonanych m.in. wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, o których mowa w art. 9 ust. 1 lub art. 11 ust. 1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (art.100 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT). Informację podsumowującą w formie papierowej składa się do 15. dnia miesiąca po okresie (miesiącu lub kwartale), za który składana jest informacja. Natomiast za pomocą środków komunikacji elektronicznej składa się j...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.