Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Termin rozliczenia faktury korygującej zmniejszającej podstawę opodatkowania

Artykuły | 27 lipca 2020 | NR 104
0 824

Wystawiliśmy fakturę korygującą sprzedaż in minus w marcu 2020, nie pomniejszyłam do dzisiaj VAT należnego z tej korekty, bo nie miałam potwierdzenia odbioru. Okazało się teraz, że klient w maju wysłał potwierdzenie otrzymania tej korekty na e-mail do jednego z naszych pracowników. Kiedy mam obowiązek zmniejszyć VAT należny z tej faktury korygującej? Czy mogę zmniejszyć VAT teraz w lipcu, czy muszę się cofnąć do maja? Można odliczyć w ciągu 2 miesięcy, prawda...?
 

ODPOWIEDŹ

Czytelnik może zmniejszyć podatek należny poprzez skorygowanie deklaracji VAT za miesiąc w którym jego kontrahent otrzymał fakturę korektę. Jeżeli kontrahent Czytelnika otrzymał fakturę korygującą w marcu lub kwietniu, a Czytelnik potwierdzenie jej odbioru otrzymał w maju i nie później niż do 25 dnia tego miesiąca fakturę korygującą powinien rozliczyć  w deklaracji za kwiecień. Jeżeli potwierdzenie Czytelnik otrzymał między 26 a 31 maja to korektę należy rozliczyć w deklaracji za maj. Również w przypadku gdy kontrahent Czytelnika otrzymał fakturę korektę 
w maju to to Czytelnik powinien rozliczyć ją w deklaracji za maj.
Dwumiesięczny termin na odliczenie, o którym Czytelnik wspomniał, dot. odliczenia podatku naliczonego, a nie rozliczenia korekty podatku należnego.

UZASADNIENIE

W praktyce zdarza się, że po wystawieniu faktury VAT okazuje się, że zawiera ona błędy. Wówczas należy postąpić zgodnie z przepisami dot. podatku od towarów i usług, które wskazują na zasady korygowania faktur w zależności od zaistniałej sytuacji.
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury, stwierdzono m.in. pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą.
Zgodnie z art. 29a ust. 13 i ust. 14 ustawy, w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia faktury korygującej do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.