Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Klient zapłacił nam 24 czerwca 2020 zaliczkę na poczet dostawy która została wysłana 30.07.2020, jednak z powodu zagubienia dokumentów nie została wystawiona fv zaliczkowa, wystawiliśmy ją dopiero 28 lipca 2020 wraz z fakturą końcową. Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić? Czy powinniśmy tę fakturę zaliczkową ująć do ewidencji sprzedaży VAT za miesiąc czerwiec poprzez korektę deklaracji VAT za miesiąc czerwiec 2020 wraz z wyjaśnieniem? Czy nie będzie błędem jeżeli fv zaliczkową i końcową rozliczymy razem, składając deklarację VAT za miesiąc lipiec 2020? I jak się ma do tego przepis, że fakturę zaliczkową można wystawić do 15 dnia miesiąca po miesiącu w którym otrzymana została zaliczka, w tym przypadku do 15 lipca 2020?

ODPOWIEDŹ 

Z chwilą otrzymania przedpłaty należy wystawić fakturę zaliczkową, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Natomiast obowiązek podatkowy nie jest związany z momentem wystawieniem faktury i powstaje w miesiącu otrzymania zaliczki.

UZASADNIENIE

Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostawy towaru. Nie ma znaczenia kiedy nastąpi zapłata za ten towar. Jednak, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Jeżeli w związku z otrzymaniem zaliczki powstał u sprzedawcy obowiązek podatkowy, to sprzedawca jest obowiązany do wystawienia faktury. Musi ją wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał całość lub część zapłaty od nabywcy. Jednocześnie faktura zaliczkowa nie może być wystawiona wcześniej niż 30 dnia przed otrzymaniem – przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi – całości lub części ceny.
Należy podkreślić, że, zgodnie z ogólną zasadą, powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług nie jest determinowane datą wystawienia faktury. Dotyczy to również obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy powinien być bowiem rozpoznawany z chwilą otrzymania zaliczki, w odniesieniu do uzyskanej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.