Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

15 lutego 2017

Warunki stosowania samofakturowania

0 978

Warunkiem wystawiania faktury w ramach "samofakturowania" jest wcześniejsze zawarcie umowy w sprawie wystawiania tych faktur w imieniu i na rzecz podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 31 stycznia 2017 roku nr 1061-IPTPP3.4512.673.2016.2.BM

Sytuacja Podatnika

Spółka zawarła oraz planuje zawarcie kolejnych porozumień z dostawcami, na mocy których to Spółka wystawia faktury w imieniu i na rzecz dostawców (umowa samofakturowania). W zakresie akceptacji faktur, zgodnie z treścią Umowy dostawca jest zobowiązany zgłosić Spółce wszelkie niezgodności w terminie do 7 dni od daty otrzymania faktury. Zgłoszenie niezgodności następuje za pomocą wiadomości e-mail, telefonicznie, pocztą tradycyjną lub osobiście. Z umowy wynika, że w przypadku braku zgłoszenia niezgodności w terminie 7 dni Spółka przyjmuje, że dostawca nie ma zastrzeżeń co do treści otrzymanej faktury i z chwilą upływu terminu na zgłaszanie niegodności faktura zostaje zaakceptowana (tzw. „milcząca akceptacja”).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy opisana w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym Umowa dotycząca „samofakturowania”, w zakresie procesu wystawiania i akceptacji faktur, spełnia wymogi, o których mowa w art. 106d ust. 1 ustawy o VAT?

  2. Czy Spółce przysługuje i będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Spółkę w imieniu i na rzecz dostawcy, w sytuacji gdy zatwierdzenie faktury nastąpi przez tego podatnika w sposób milczący, tj. gdy w terminie określonym w Umowie nie zgłosi on sprzeciwu lub uwag w stosunku do faktury wystawionej przez Spółkę?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 106d ust. 1 ustawy o podatku od towarów – podmiot, o którym mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1, nabywający towary lub usługi od podatnika może wystawiać w imieniu i na rzecz tego podatnika faktury:

  1. dokumentujące dokonanie przez podatnika sprzedaży na rzecz tego podmiotu,

  2. o których mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,

  3. dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 lit. b

- jeżeli ten podmiot i ten podatnik wcześniej zawarli umowę w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz tego podatnika, w której została określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez podatnika dokonującego tych czynności.

Na mocy art. 106e ust. 1 pkt 17 ustawy – faktura powinna zawierać w przypadku faktur, o których mowa w art. 106d ust. 1 – wyraz „samofakturowanie”.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że samofakturowanie może zostać zastosowane pod warunkiem istnienia wcześniej zawartej (a zatem zawartej przed wystawieniem pierwszej faktury przez nabywcę w imieniu i na rzecz podatnika dokonującego sprzedaży) umowy.

Akceptacja faktur w sposób milczący, tj. gdy w terminie określonym w umowie dostawca nie zgłosi niezgodności w stosunku do faktury wystawionej przez Wnioskodawcę, wypełnia dyspozycje art. 106d ustawy.

Odnosząc się z kolei do kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wskazanego na fakturach wystawionych przez Spółkę w imieniu i na rzecz dostawcy, w sytuacji, gdy zatwierdzenie faktury nastąpi w sposób milczący, wskazać należy, że podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy.

W przypadku faktur wystawianych przez nabywcę w ramach tzw. samofakturowania warunkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych faktur jest zaakceptowanie danej faktury przez podmiot, w imieniu i na rzecz którego faktura ta została wystawiona.

Faktury wystawione przez Wnioskodawcę w imieniu dostawcy, gdy ich zatwierdzenie następuje/nastąpi w sposób milczący, a nabywane towary są/będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, upoważniają/będą upoważniały Wnioskodawcę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tych faktur.

Podstawa prawna: art. 86 oraz art. 106d ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.