Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wpłaty na rachunek powierniczy dewelopera a opodatkowanie VAT

Artykuły | 29 marca 2021 | NR 112
0 1166

Podatnik zajmuje się wznoszeniem budynków mieszkalnych na własnych gruntach i sprzedażą mieszkań (deweloperka). Podatnik dokonując sprzedaży lokalu mieszkalnego najpierw podpisuje umowę rezerwacyjną. Klient w takim przypadku wpłaca na rachunek dewelopera kaucję, która potem jest zaliczana na poczet pierwszej wpłaty wpłaconej zgodnie z harmonogramem określonym w umowie deweloperskiej. Wszystkie następne wpłaty zgodnie z harmonogramem są wpłacane na rachunek powierniczy. Podatnik zastanawia się czy wpłata na rachunek powierniczy powinna zostać potraktowana jako zaliczka na poczet dostawy i powinna zostać udokumentowana fakturą zaliczkową. Ponadto podatnik nie wie, czy ma opodatkować wpłatę rezerwacyjną podatkiem VAT?

Odpowiedź
W przypadku wpłaty opłaty rezerwacyjnej podatnik nie ma obowiązku rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Również wpłaty na rachunek powierniczy dewelopera nie podlegają (w momencie wpłaty) opodatkowaniu podatkiem VAT.

Uzasadnienie
Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Czyli podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.
W przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Przepisy podatkowe w zakresie podatku VAT nie zawierają definicji kaucji. Zgodnie ze znaczeniem słownikowym kaucja jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Cechą charakterystyczną kaucji jest to, że może ona zostać wykorzystana tylko w ściśle określonym przypadku, tj. w razie niedopełnienia zobowiązania. Zabezpieczenie wykonania umowy, poprzez ustanowienie kaucji ma charakter gwarancyjny, zabezpieczający, co oznacza, iż ustanowiona jest ona na wypadek, gdyby strona umowy, która złożyła kaucję nie wywiązała się z niej. Wówczas druga strona umowy może zaspokoić się ze zł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.