Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Dostałam fakturę za paliwo z Chorwacji w walucie HRK, na fakturze jest również przeliczenie całej kwoty w EURO. Płatność do DKV idzie w EURO. Jak przeliczyć taką fakturę? Waluta chorwacka na PLN czy EURO na PLN? Jak zaksięguję w HRK to potem różnice kursowe są koszmarem (na tej fakturze z lewej strony u góry jest HRK. EUR jest tylko po prawej stronie jak wartość całkowita w walucie płatności …). Zakup paliwa dotyczy samochodu ciężarowego.

ODPOWIEDŹ

Zakup paliwa na terenie UE nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Podatnik nie uwzględnia tej transakcji w deklaracji VAT-7, ani w informacji podsumowującej.

UZASADNIENIE

Na wstępie należy wskazać, że w świetle ustawy o podatku od towarów i usług, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zakup paliwa (również ten, który został zapłacony kartą paliwową), w rozumieniu ustawy o VAT, nie stanowi usługi, ale zakup towaru. Tak więc należy rozpatrywać, czy zakup paliwa w Chorwacji będzie stanowił dla polskiego podatnika WDT. W licznych wyjaśnieniach i interpretacjach uznano, że paliwo wlane do auta za granicą uważa się za zużyte w kraju, w którym zostało zatankowane. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z Wewnątrzwspólnotowym Nabyciem Towaru, ponieważ paliwo nie jest wysyłane ani transportowane z terytorium jednego państwa do innego państwa członkowskiego. Oznacza to, że miejscem dostawy (tj. miejscem opodatkowania) towarów niewysyłanych i nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. Nabycie paliwa powinno być zatem opodatkowane w kraju, w którym paliwo zostało kupione i na zasadach w nim obowiązujących. W konsekwencji w przypadku zakupu paliwa poza terytorium Polski, które jest wlewane do baku pojazdu, obowiązek rozliczenia VAT w Polsce nie występuje.

Skoro paliwo nie podlega opodatkowaniu w Polsce, to także pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT w Polsce. W takim przypadku podatnik może jedynie, na podstawie odrębnych przepisów, w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.