Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakupiony towar miał wady które potwierdził producent. W związku z tym została uznana reklamacja a sprzedawca towaru wystawił nam faktury korygujące. Na fakturach pierwotnych oprócz w/w towaru były zakupione inne artykuły. Została wystawiona „uproszczona zbiorcza” korekta do reklamacji tylko z jedną kwotą. Na fakturze korygującej nie mam wskazanego okresu którego dotyczy tylko np. dwie faktury (a w tym okresie były także inne faktury). Nie ma także wskazania które pozycje zostały skorygowane. Czy reklamacje można uznać za opust czy powinna zostać wystawiona nota? Czy można przyjąć taką uproszczoną korektę bez wskazania wartości do każdej faktury pierwotnej jeśli dotyczy to konkretnego towary z faktury pierwotnej?

ODPOWIEDŹ 
Uproszczona zbiorcza faktura korygująca może zostać wystawiona wyłącznie w sytuacji, gdy został udzielony zbiorczy rabat na rzecz określonego nabywcy i ma obowiązek obejmować wszystkie transakcje zawarte z kontrahentem w danym okresie. W przypadku gdy korekta obejmuje jedynie niektóre dostawy towarów lub wykonane usługi na rzecz danego odbiorcy w danym czasie, brak jest podstaw do wystawienia zbiorczej faktury korygującej.

UZASADNIENIE
W praktyce często się zdarza, że po wystawieniu faktury VAT okazuje się, że otrzymany towar jest np. uszkodzony lub wadliwy. Wówczas po uznaniu reklamacji sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury korygującej zgodnie z przepisami podatku od towarów i usług, które wskazują na zasady korygowania faktur w zależności od zaistniałej sytuacji.
Przepisy ustawy o podatku VAT umożliwiają wystawienie jednej faktury korygującej dla jednej lub większej ilości transakcji, bądź też do wszystkich transakcji dla jednego odbiorcy. Zbiorcza faktura korygująca powinna zawierać wszystkie dane typowe dla zwykłej korekty.
Korekta faktury powinna zawierać takie dane jak:

  • wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”,
  • numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
  • dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, tj. datę wystawienia, kolejny numer, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności opodatkowanych VAT, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą,
  • przyczynę korekty,
  • jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego -...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.