Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

28 lutego 2013

Zmiana wskaźnika GUS a moment ujęcia faktury korygującej

0 877

W rozliczeniu za jaki okres powinnam wykazać korektę zwiększającą cenę, jeżeli podwyżka ceny wynikała ze zmiany wskaźnika GUS ogłoszonego po wystawieniu faktury?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli faktura korygująca wystawiana jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją na bieżąco i ujmuje w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji VAT za bieżący okres rozliczeniowy.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do ustawy o VAT nie określają w sposób jednoznaczny momentu, w którym powinna być ujęta w ewidencji sprzedaży oraz w deklaracji VAT-7 korekta zwiększająca kwotę należnego VAT.

Jednakże, na gruncie orzecznictwa sądów administracyjnych, na stałe ugruntowała się powszechnie uznawana praktyka w tym zakresie. Zgodnie z tą praktyką, sposób rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących zwiększających kwotę podatku należnego uzależniony jest od przyczyn powodujących konieczność dokonania korekt faktur pierwotnych. Zgodnie z §14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług faktura korygująca zwiększająca podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona, gdy:

• stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku lub w innej pozycji faktury lub

• podwyższono cenę sprzedaży po wystawieniu faktury.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy w wyniku wykazania zbyt małego podatku należnego nastąpiło zaniżenie zobowiązania podatkowego za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. Sprzedawca poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien rozliczyć tę fakturę korygującą tak, jak fakturę pierwotną. W drugim zaś przypadku, gdy faktura korygująca wystawiana jest zasadniczo z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.