Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

2 listopada 2014

Obowiązek wystawienia faktury po terminie

0 844

Powiat dokonał w 2011 roku, w drodze aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Nie wystawił faktury VAT. W bieżącym roku spółka zwróciła się z wnioskiem o wystawienie faktury za tą transakcje. Czy z uwagi na to, że sprzedaż wystąpiła w 2011 roku Powiat ma obowiązek wystawienia faktury, jeśli tak to z jaką datą?

ODPOWIEDŹ

Tak, Powiat jest zobowiązany do wystawienia faktury na rzecz spółki. Należy ją wystawić z bieżącą datą, a jako datę sprzedaży podać faktyczną datę sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w 2011 roku.

UZASADNIENIE

W związku z tym, że do sprzedaży nieruchomości doszło w 2011 roku to przedstawioną sytuację należy rozpatrywać na mocy przepisów obowiązujących w tym okresie. Stąd, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Dokonanie sprzedaży nieruchomości w drodze aktu notarialnego jest zawarciem umowy cywilnoprawnej zdefiniowanej w Kodeksie cywilnym. Tym samym dla tej czynności Powiat stał się podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z tym, zgodnie z art. 106 ustawy, podatnicy byli obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży. Wynika z tego, że Powiat będący podatnikiem zobowiązany był do wystawienia faktury w roku 2011 na zasadach wówczas obowiązujących.

Z pewnymi wyjątkami istniała w 2011 roku możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy budynków budowli lub ich części zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Wówczas podatnik mógł wystawić fakturę, w której wykazał zwolnienie z opodatkowania. W przeciwnym wypadku należało wspomnianą sprzedaż opodatkować stawką właściwą dla tej transakcji.

Analizując przedstawioną sytuację należy również odnieść sie do terminu w jakim należało w 2011 roku wystawić fakturę. Zasady wystawiania faktur w 2011 roku regulowały : do dnia 31 marca rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku, a od dnia 1 kwietnia z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Na mocy §11 w/w rozporządzeń fakturę dokumentującą dostawę lokalu lub budynku wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, jednocześnie nie można jej wystawić wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Kluczowym zatem dla rozstrzygnięcia kiedy podatnik powinien wystawić fakturę jest prawidłowe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Zasada ogólna ujęta w art. 19 ust. 1 w ustawie o podatku od towarów i usług wskazuje, że obowiązek podatkowy powstawał z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jednak dla dostawy lokali lub budynków określono odmienny moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19 ust. 10 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy wymienionych towarów powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wydania. W rezultacie rozpoznanie obowiązku podatkowego w stanie prawnym obowiązującym w 2011 roku można było przesunąć o 30 dni od momentu wydania lokalu lub budynku. Pod pojęciem "wydanie" należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel a nie samo przeniesienie własności. Oznacza to, że moment powstania obowiązku podatkowego był moment podpisania przez nabywcę protokołu zdawczo-odbiorczego, a nie przeniesienia prawa własności rzeczy, czyli podpisania aktu notarialnego. Stanowisko takie reprezentuje np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPP3/443-763/11-4/JF z 23 sierpnia 2011 roku.

Odnosząc powyższe do zaistniałej sytuacji podatnik był obowiązany do wystawienia faktury w chwili powstania obowia...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.