Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , KASY REJESTRUJĄCE

21 grudnia 2020

Odliczenie wydatków na zakup kasy rejestrującej

0 986

1. Prowadząc placówki (sklepy), w którym sprzedawane będą wyroby gastronomiczne, tj. uprzednio podgrzane kanapki i pizzeryny oraz uprzednio przygotowane przez Podatnika kanapki, kawa z ekspresu czy świeżo wyciskany sok lub gdzie przed 1 stycznia 2021 r. będą oferowane produkty (posiłki czy napoje) przygotowywane na miejscu, Podatnik świadczy usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych. W konsekwencji Podatnik będzie zobowiązany w tych placówkach do prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od 1 stycznia 2021 roku przy użyciu kasy on-line.

2. Podatnik będzie miał prawo do odliczenia ulgi na zakup kas rejestrujących on-line, które zakupi przed 1 stycznia 2021 roku.

3. W tych sklepach, w których Podatnik nie ma obowiązku z dniem 1 stycznia 2021 roku wymiany kas rejestrujących na kasy on-line, może instalować kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii nabyte w okresie obowiązywania potwierdzenia – do dnia 31 grudnia 2022 roku.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 14 października 2020 roku, nr 0114-KDIP1-3.4012.516.2020.1.KP.

 

Sytuacja Podatnika

Podatnik jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności jest działalność w zakresie sprzedaży wyrobów piekarniczych (m.in. chlebów, bułek, ciastek). Dodatkowo Spółka sprzedaje też wyroby piekarnicze typu przekąski (pizzeriny z różnymi dodatkami, bułki z parówką, serem lub innymi składnikami) oraz inne artykuły spożywcze (np. woda mineralna, humussy czy jajka). Spółka sprzedaje produkty piekarnicze w 18 placówkach (sklepach). W każdym ze sklepów występuje sprzedaż różnych napojów (woda mineralna, soki w butelkach, itp.). W każdym ze sklepów jest możliwość podgrzania w piecu części produktów, np. przekąsek czy ciastek, na życzenie klienta. Wydawanie wszystkich produktów odbywa się w punkcie, w którym następuje płatność za towary (przy ladzie). Płatność następuje zawsze w momencie wydania towaru. W żadnym ze sklepów nie występuje obsługa kelnerska, nie są dostępne sztućce, nie jest wprowadzony zakaz dla klientów dotyczący konsumpcji jakiegokolwiek produktu, czy napoju na miejscu w sklepie.

W większości sklepów występuje również sprzedaż gotowych kanapek. Jednocześnie, w większości sklepów sprzedawane są także produkty, które nie mają charakteru produktów piekarniczych. Dodatkowo, w większości sklepów dostępne są miejsca siedzące dla klientów sklepu.

W kilku z 18 sklepów jest możliwość nabycia kawy z ekspresu czy świeżo (tj. na miejscu w sklepie) wyciskanego soku. Dodatkowo, w kilku sklepach sprzedawane kanapki są przygotowywane na miejscu. Kanapki nie są przygotowywane wedle życzenia klienta, a są sprzedawane jako gotowy produkt.

Podatnik nie wyklucza, że w przyszłości będzie dokonywał szeregu zmian biznesowych związanych z wprowadzaniem do sklepów nowych produktów piekarniczo-cukierniczych, oferowania większej ilości towarów innych niż produkty piekarniczo-cukiernicze czy poszerzania gamy produktów spożywczych przygotowywanych na miejscu oraz napojów przygotowywanych na miejscu. Podatnik nie wyklucza wprowadzania szeregu zmian w wystroju sklepów w tym udostępnienia we wszystkich sklepach miejsc siedzących. Na ten moment Podatnik nie ma planów związanych z wprowadzaniem obsługi kelnerskiej czy zmiany charakteru sklepów na charakter kawiarniany czy restauracyjny, gdzie w znacznej mierze zamiast sprzedaży towarów występuje głównie świadczenie usług gastronomicznych.

 

Stanowisko Dyrektora

1. Zgodnie z art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r. - do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, przedłuża się terminy, w których podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2020 r. – do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Dyrektor stwierdził, że prowadząc placówki (sklepy), w którym sprzedawane będą wyroby gastronomiczne, tj. uprzednio podgrzane kanapki i pizzeryny oraz uprzednio przygotowane przez Podatnika kanapki, kawa z ekspresu czy świeżo wyciskany sok lub gdzie przed 1 stycznia 2021 r. będą oferowane produkty (posiłki czy napoje) przygotowywane na miejscu,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.