Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , DOKUMENTACJA (art. 106-112) , ROZLICZENIA VAT

23 maja 2018

Określenie prawidłowego adresu zamieszczanego na fakturach

0 1044

Ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzuje, który adres przedsiębiorcy powinien znaleźć się na fakturze VAT. prawidłowym rozwiązaniem jest umieszczenie zarówno adresu głównej siedziby działalności gospodarczej, jak również miejsca faktycznego wykonywania tej działalności, zarówno na fakturach nabycia, sprzedaży, jak i również innych dokumentach firmowych, w tym podatkowych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 20 kwietnia 2018 roku nr 0115-KDIT1-2.4012.151.2018.1.KK

Sytuacja Podatnika

Od dnia 1 stycznia 2018 r. Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą. Wykonuje usługi prawnicze objęte obowiązkową 23% stawką VAT. W związku z tym ma obowiązek wystawiać faktury VAT. Adres siedziby firmy, to adres zamieszkania, adres faktycznego wykonywania działalności, jak również adres korespondencyjny, to adres biura.

Czy na fakturach VAT oraz innych dokumentach firmowych, w tym podatkowych (faktury nabycia i sprzedaży towarów i usług) Wnioskodawczyni może umieszczać adres faktycznego wykonywania przez Panią działalności gospodarczej?

Stanowisko Dyrektora

Jak stanowi art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, faktura powinna zawierać: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.

Według art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.

Stosownie do art. 5 ust. 1 tej ustawy Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2a, są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. W świetle ust. 2 tego artykułu, zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych zawiera nazwisko, imiona, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania, adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer PESEL w przypadku osób fizycznych objętych tym rejestrem.

Natomiast, zgodnie z art. 14 ust...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.