Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

20 czerwca 2013

Opodatkowanie i sposób dokumentowania napraw gwarancyjnych

0 746

Spółka, świadcząc odpłatnie usługi napraw gwarancyjnych, winna je opodatkować podatkiem VAT oraz udokumentować fakturami zgodnie z art. 106 ust. 1 lub 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 12 kwietnia 2013 roku nr ITPP2/443-128/13/AK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zajmuje się produkcją pojazdów szynowych dostarczanych odbiorcom krajowym, jak i zagranicznym. Jako producent zobowiązana jest do udzielenia gwarancji jakości dostarczonych pojazdów i usuwania usterek w pracy dostarczonych produktów. Spółka korzysta z części i podzespołów produkowanych i dostarczanych przez kontrahentów krajowych i zagranicznych. Firmy te występują wobec Spółki jako gwaranci jakości i niezawodności zastosowanych w procesie produkcji części i podzespołów. Najczęściej zawarte umowy regulują w tym zakresie termin usunięcia usterki podzespołu przez jego dostawcę, względnie termin wymiany podzespołu na nowy, a także uprawnienie Spółki do samodzielnego usunięcia usterki lub zlecenia jej naprawy osobom trzecim, bez utraty uprawnień gwarancyjnych, na koszt dostawcy. Spółka samodzielnie lub przy pomocy podmiotów trzecich dokonuje naprawy, niejednokrotnie nie czekając na reakcję dostawcy wadliwej części (podzespołu) lub nawet nie informując go przed podjęciem czynności naprawczych. W takich przypadkach wszelka korespondencja z podmiotami zobowiązanymi do zagwarantowania jakości zastosowanych w procesie produkcji podzespołów prowadzona jest dopiero po usunięciu przez Spółkę zaistniałej awarii. Jednocześnie Spółka dąży do zwrotu przez producentów (dostawców) części i podzespołów kwot wydatkowanych na samodzielne lub przy pomocy usunięcie usterek w okresie gwarancyjnym. Ponadto występują sytuacje, w których dostawcy po uzyskaniu informacji o zaistniałej awarii upoważniają Spółkę do podjęcia działań naprawczych, zobowiązując się do zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy postępuje prawidłowo dokonując obciążenia dostawcy wadliwego podzespołu kosztami jego naprawy poprzez wystawienie noty obciążeniowej, nie traktując uzyskanych rekompensat za obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zarówno w przypadku uzyskania zgody dostawcy na samodzielne wykonanie naprawy, jak i w przypadku braku zgody lub nawet braku jakiejkolwiek korespondencji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z punktu widzenia prawa cywilnego wynika, że przysługujące nabywcy uprawnienia z tytułu gwarancji jakości bądź rękojmi są nierozerwalnie związane z transakcją sprzedaży i jako forma zabezpieczenia interesów nabywcy stanowią element stosunku prawnego jaki łączy sprzedawcę i kupującego. Oznacza to, że ewentualne świadczenia sprzedawcy obowiązanego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.