Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

3 września 2017

Pełnomocnictwo dla członka rodziny dotyczące zwrotu ulgi za kasę fiskalną

0 809

Czy mogę w Urzędzie Skarbowym, w imieniu mojej żony niebędącej podatnikiem VAT dopełnić formalności związanych ze złożeniem wniosku dotyczącego zwrotu ulgi za kasę? Jakich czynności i opłat muszę dokonać? 

Odpowiedź

Jeżeli wniosek o zwrot ulgi zostanie przez żonę podpisany i nie będzie wymagał uzupełnienia to może on zostać wysłany/złożony w Urzędzie Skarbowym bez konieczności posiadania przez Pana do tego celu pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo szczególne PPS-1 (zwolnione z opłaty skarbowej) będzie wymagane tylko w przypadku, gdy zajdzie konieczność podpisania wniosku, uzupełnienia lub złożenia dodatkowych wyjaśnień - w imieniu żony

Uzasadnienie

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

W przypadku, gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie  art.  113  ust. 1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust. 4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika (art. 111 ust. 5 ustawy o VAT).

Warunki, jakie podatnik jest obowiązany wypełnić zawarte są w zapisie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Stosownie do zapisu § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia w przypadku podatników, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy, zwrot kwoty, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, jest dokonywany na wniosek podatnika składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Wniosek ten powinien zawierać: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej. Do tego wniosku należy dołączyć:

  1. dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej,

  2. oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

  3. informację o numerze rachunku bankowego podatnika lub jego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, na który należy dokonać zwrotu (§ 4 ust. 2 i 3).

Składany wniosek musi być przez podatnika podpisany (zgodnie z art. 168 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa). Zgodnie z zapisem art. 168 §1 Ordynacji podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia, wnioski) mogą być wnoszone pisemnie lub ustnie do protokołu a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli żona wypełniła warunki pozwalające na uzyskanie zwrotu ulgi za kasę rejestrującą, a składany wniosek zawiera wszystkie dane wymienione powyżej i jednocześnie został on przez żonę podpisany to bez żadnych przeszkód może zostać wysłany lub złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego bez konieczności posiadania przez Pana do tego celu pełnomocnictwa.

Stosownie natomiast do zapisu art. 138a § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa strona może działać przez pełnomocnika, chyba...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.