Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

30 czerwca 2013

Prawo odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych przed rejestracją

0 841

W marcu b.r. założyłem działalność gospodarczą. Opłaciłem VAT-R, potem powierzyłem sprawy podatkowe i udzieliłem pełnomocnictwa biuru rachunkowemu. Biuro rachunkowe nie dopilnowało jednak wysłania formularza VAT-R do urzędu skarbowego. Moja firma generuje dużą wartość sprzedaży, ale też dokonuje zakupów o znacznej wartości. Urząd skarbowy twierdzi, że muszę zapłacić cały VAT, bez prawa do odliczenia i będę musiał rekompensować klientom brak możliwości odliczenia podatku z faktur wystawionych przeze mnie. Czy urząd ma rację?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku będzie Pan miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług przed dokonaniem rejestracji pod warunkiem, że nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej VAT. W tym celu zobowiązany jest Pan dokonać aktualizacji zgłoszenia VAT-R, w którym zostanie określony okres rozliczeniowy, od którego jako podatnik VAT czynny chce Pan korzystać z możliwości odliczania podatku naliczonego.

UZASADNIENIE

Jednym z podstawowych uprawnień podatnika podatku od towarów i usług jest prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług. Zasada ta wynika wprost z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). W myśl wskazanego przepisu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124. Natomiast zgodnie z ust.2 pkt 1 litera a tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art.29 ust.4. Z powyższego wynika, że uprawnienie do odliczenia kwoty podatku naliczonego uzależnione jest od spełnienia podstawowej przesłanki tj nabycia towarów i usług bezwzględnie muszą być dokonane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Dodatkowo w art.88 ust.4 ustawy o VAT zawarto zapis, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art.96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Powyższy zapis budził wiele kontrowersji i był przedmiotem rozważań zarówno sądów krajowych jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku w sprawie C-400/98 TSUE stwierdził, że prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z dokonaniem inwestycji nie jest uzależnione od dokonania wcześniejszej rejestracji dla celów podatku VAT. W świetle powyższego wyroku zapis wskazanego art.88 ust.4 wyklucza prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT podatnikowi niezarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny, lecz w momencie gdy podatnik dokona wszystkich formalności związanych z tą rejestracją, uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji.

Z powyższą wykładnią zgadzają się również sądy administracyjne. Już w wyroku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.