Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI

10 stycznia 2022

Używanie w firmie wykupionego z leasingu do majątku prywatnego samochodu osobowego

0 644

Czy wykupiony z leasingu do majątku prywatnego samochód osobowy (grudzień 2021), może być używany w firmie jako samochód prywatny i czy można odliczać w takiej sytuacji 50% VAT od faktur za eksploatację i księgować 20% w koszty uzyskania przychodu? Chciałem się jeszcze tylko upewnić czy może jednak podarować sobie te 50% VAT i 20% kosztów, bo słyszałem, że jeżeli samochód po leasingu nadal będzie wykorzystywany w firmie to US ma prawo podciągnąć go jako majątek firmowy a nie prywatny ...

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać pojazd prywatny, nawet gdy nie stanowi on majątku firmy. Samochód osobowy, dla którego stosowane jest odliczenie, można wykorzystywać zarówno prywatnie, jak i w działalności gospodarczej.

 

UZASADNIENIE

Po zakończeniu umowy, do końca 2021 roku, podatnik może zgodnie z prawem wykupić auto z leasingu operacyjnego do celów prywatnych. Nie ma znaczenia czy faktura jest wystawiona na dane firmowe, czy prywatne. Przepisy nie wymagają także, aby taki samochód został wpisany do ewidencji środków trwałych.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami samochód osobowy może być wykorzystywany w działalności gospodarczej tak jak auto prywatne.

Zasady odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z używaniem samochodu prywatnego w firmie nie różnią się od używania samochodu zakupionego na potrzeby działalności.

W takich przypadkach możliwe jest odliczanie podatku VAT w wys. 50% od wydatków poniesionych w związku z eksploatacją pojazdu, takich jak paliwo, zakup części zamiennych, usługi naprawy, serwis samochodu, wymiana opon, opłaty za przejazd autostra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.