Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 czerwca 2013

Byłe powiązania między kontrahentami a ulga na złe długi

0 924

Nasza spółka ma zobowiązania, dla których upłynęło 150 od terminu płatności, wobec spółki, która w momencie powstania zobowiązań była podmiotem powiązanym – ta sama osoba była wiceprezesem i udziałowcem (posiadała 50% udziałów) w jednej ze spółek oraz prezesem zarządu i udziałowcem (5% udziałów) w drugiej. W chwili obecnej ten związek już nie istnieje, gdyż osoba powiązana zbyła udziały w spółce dłużnika i nie pełni funkcji prezesa. Czy wierzyciel może skorygować swój VAT należny a dłużnik ma obowiązek dokonania korekty bez względu na byłe powiązania?

ODPOWIEDŹ

Spółka będąca wierzycielem będzie mogła skorygować VAT należny a spółka będąca dłużnikiem jest zobowiązana do korekty podatku naliczonego w stosunku do wierzytelności, których nieściągalność będzie uprawdopodobniona.

UZASADNIENIE

W zadanym pytaniu nie podano kiedy powstały wierzytelności tj. czy pod rządami ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 roku czy obecnie. Od 1 stycznia 2013 roku nastąpiła zmiana zasad rozliczania ulgi za złe długi i dotyczy ona wierzytelności, dla których termin płatności upłynął nie wcześniej niż 4 sierpnia 2012 roku. Wierzytelności z wcześniejszym terminem płatności powinny być rozliczane zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2012 roku.

W związku z tym, że w pytaniu piszecie Państwo o uprawdopodobnieniu nieściągalności wierzytelności po 150 dniach, zakładam, że pytanie dotyczy wierzytelności, dla których termin płatności upłynął po 4 sierpnia 2012 roku. Zgodnie z art.89a ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług przepisów dotyczących korekty podatku należnego przez wierzyciela nie stosuje się jeżeli między wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art.32 ust.2-4. Zgodnie z regulacją art.32 ust.2-4 związek ten istnieje gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów. Przez powiązania kapitałowe rozumie się sytuacje , w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem. Uregulowanie to nie ma zastosowania, gdy transakcje zawierane pomiędzy kontrahentami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi.

W sytuacji, gdy w chwili obecnej opisany powyżej związek nie istnieje (z uwagi na zbycie udziałów i zaprzestanie pełnienia funkcji prezesa zarządu) spółka będąca wierzycielem będzie mogła skorygować VAT należny a spółka będąca dłużnikiem jest zobowiązana do korekty podatku naliczonego. Oczywiście pod warunkiem, że nieściągalność wierzytelności będzie uprawdopodobniona. Podobne stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji wydanej 11 lutego 2013 roku o sygnaturze IBPP2/443-1145/12/WN.

Emilia Wach