Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

31 lipca 2014

Co powinna zawierać faktura VAT dokumentująca czynności zwolnione z VAT

0 852

Za usługi muzyczne na fakturach wpisuję zwolnioną stawkę VAT, (czasami PKWiU). Zwolnienie przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b). Podobno od niedawna są nowe przepisy, które każą w uwagach na fakturze nanieść dodatkowe informacje odnośnie tego, dlaczego takie zwolnienie się należy. Jak powinna być prawidłowo wystawiona faktura i jakie winna zawierć elementy?

ODPOWIEDŹ

Jeśli świadczy Pan usługi muzyczne, które korzystają ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług to jest Pan zobowiązany wystawić fakturę, która będzie zawierać elementy określone w § 3 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r w sprawie wystawiania faktur obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 roku, w tym wskazać w/w przepis ustawy.

UZASADNIENIE

W roku 2014 roku przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Od stycznia 2014 roku zasady wystawiania faktur zostały uregulowane w art. 106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). I tak z mocy art. 106b ust.1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą:

  1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 dokonywaną przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;

  2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;

  4. otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust.5 pkt 4.

Jednocześnie z brzmienia art. 106b ust.2 ustawy o VAT wynika, że podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust.1, art. 113 ust.1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3. chyba, że zażądanie wystawienia takiej faktury zgłosi nabywca towaru lub usługi (art. 106b ust.3).

W stanie obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 roku elementy, które winna zawierać faktura zostały wymienione w art. 106e ustawy o VAT. Ustawodawca przewidział również wyjątki, w których faktury będą zawierały mniejszy zakres danych niż określone w art. 106e. Wyjątek ten dotyczy między innymi dokumentowania sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b). Na mocy § 3 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, faktura dokumentująca dostawę towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy powinna zawierać:

a) datę wystawienia,

b) numer kolejny,

c) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,

d) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

e) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

f) cenę jednostkową towaru lub usługi,

g) kwotę należności ogółem,

h) wskazanie przepisu ustawy, aktu wydanego na podstawie ustawy, przepisu dyrektywy 2006/112/WE w sprawie VAT lub innej podstawy prawnej, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku.

Reasumując w omawianym przypadku, jeżeli świadczy Pan usługi muzyczne, które korzystają ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) wystawiona przez Pana faktura, winna zawierać elementy określone w cytowanym § 3 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur, w tym wskazać w/w przepis ustawy o VAT.

Dagmara Kamieńska