Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

6 grudnia 2015

Ulga na złe długi a ogłoszona upadłość

0 842

Podatnik może skorzystać z ulgi na złe długi tylko w sytuacji gdy dłużnik na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji bieżącej lub korekty deklaracji nie jest postawiony w stan upadłości.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2015 roku nr IPTPP1/4512-492/15-4/MW

Sytuacja Podatnika

Spółka X Polska Sp. z o.o. dokonała w styczniu oraz kwietniu 2013 roku dostaw towarów na rzecz kontrahenta. Z tego tytułu Spółka wystawiła na jego rzecz fakturę VAT, następnie odprowadziła podatek należny do właściwego urzędu skarbowego. Termin płatności za faktury został ustalony jako 35 dni od dnia wystawienia. Pomimo wielokrotnych wezwań do zapłaty Kontrahent nie uregulował należności.

Dłużnik nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji na dzień upływu okresu, za który dokonywana jest korekta. W chwili obecnej dłużnik pozostaje w upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Informacja na temat ogłoszenia upadłości dłużnika została pozyskana przez Spółkę z Monitora Sądowego i Gospodarczego, gdzie wskazano, iż Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 26 czerwca 2015 roku ogłosił upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Spółka nie składała dotychczas korekty deklaracji podatkowej - aktualnie rozważa taką możliwość. Wierzytelności nie zostały zbyte i uregulowane w jakiejkolwiek formie.

Czy w opisanej sytuacji Spółka ma prawo dokonać deklaracji za okres, w którym upłynął termin 150 dni od dnia terminu płatności wierzytelności, w terminie późniejszym?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Zasady rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone w przepisach art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą.

Stosownie do treści tego artykułu podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.