Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

2 lutego 2014

Ulga na złe długi w części dotyczącej kaucji gwarancyjnej spółki w upadłości

0 877

Czy firma budowlana (Sp. z o.o.) aktualnie w upadłości likwidacyjnej będąca wykonawcą robót budowlanych ma obowiązek skorygowania podatku naliczonego od kaucji gwarancyjnych zatrzymanych od podwykonawców w ramach ulgi na złe długi w deklaracji za miesiąc w którym przypada 150 dzień od ogłoszenia upadłości? Kaucje gwarancyjne nie zostały zwrócone wierzycielom w momencie ogłoszenia upadłości.

ODPOWIEDŹ

W opisanym przez Państwa przypadku należy zwrócić uwagę na zapis art. 89b ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 roku, zgodnie z którym, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Nowe zasady stosowania tzw. ulgi na złe długi mają zastosowanie także do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2013 roku, których nieściągalność została uprawdopodobniona już w 2013 roku tj. w 2013 roku upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu ich płatności. Wynika to z przepisów przejściowych, tj. art.23 ust.2 ustawy z dnia 16 listopada 2012 roku o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Podmiot, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, w sytuacji gdy zostaje postawiony w stan upadłości, nie traci automatycznie statusu czynnego podatnika podatku VAT, o ile wykonywane są przez ten podmiot lub w jego imieniu (np. przez syndyka) czynności podlegające zakresowi podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy z 28 lutego 2003 roku Prawo upadłościowe i naprawcze nie ograniczają zdolności prawnej i zdolności do czynności prawnych podmiotu znajdującego się w upadłości likwidacyjnej. Ogłoszenie upadłości nie ma wpływu na zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych upadłego. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, przejawia się to zachowaniem statusu czynnego podatnika VAT. Zatem obowiązki podatnika nałożone m. in. przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, w tym obowiązek składania deklaracji podatkowych, nie ustają w chwili ogłoszenia upadłości, a syndyk masy upadłości jest osobą odpowiedzialną w czasie trwania postępowania upadłościowego za realizację obowiązków podatnika, w tym obowiązków wynikających z ustawy o VAT.

Odnośnie pojęcia kaucji, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują tego pojęcia. W budownictwie kaucja gwarancyjna to określona kwota należności wynikających z tytułu wykonanych robót, zatrzymana przez inwestora na określony okres do momentu ich za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.